Strona głównaStyl życiaPoobiednia drzemka - tego potrzebuje nasz organizm

Poobiednia drzemka - tego potrzebuje nasz organizm

Każdy z nas ma własny wewnętrzny zegar okołodobowy, ale pewne godziny niemal dla wszystkich oznaczają mniej lub więcej energii. Okazuje się, że spadek wigoru odczuwamy nie tylko późnym wieczorem, ale i po obiedzie.
Poobiednia drzemka - tego potrzebuje nasz organizm [Fot. Janina Dierks - Fotolia.com] Eksperci zauważyli, że organizm największe kryzysy, jeśli chodzi o siłę do działania, ma około trzeciej w nocy - i wówczas wielu z nas śpi, a także około 14.00 - a o tej godzinie najczęściej wymaga się od nas dużo energii do pracy.

Wewnętrzny znajduje się w mózgu, a dokładniej w podwzgórzu w jądrze nadskrzyżowaniowym podwzgórza (suprachiasmatic nuclei - SCN). Zniszczenie tego obszaru u ssaków oznacza utratę rytmu dobowego. SCN znajduje się powyżej nerwów wzrokowych w mózgu. Jest optymalnie umiejscowione, aby odbierać informacje o świetle, a gdy nie jest jasno, komunikuje się z mózgiem, by rozpoczął sie proces wytwarzania , hormonu odpowiedzialnego za .

Dlaczego zatem zazwyczaj chce nam się spać po obiedzie? Jak wyjaśniają badacze, dzieje się tak dlatego, że nasz organizm z chce po pozostawaniu na jawie przez około siedem lub osiem godzin. Rytm okołodobowy zbiega się z innym zjawiskiem fizjologicznym, homeostazą, tj. dążeniem do utrzymywania stałych warunków wewnątrz ciała. To wraz ze zjedzeniem obiadu powoduje znużenie, bo organizm spala więcej energii, próbując regulować się wewnętrznie, poza trawieniem tego, co właśnie się zjadło.

Dobra nie musi być długa. Wystarczy 20 do 30 minut odpoczynku, by odzyskać wigor i siłę do działania w dalszej części dnia. Niektóre firmy dostrzegły, że pracownicy są bardziej wydajni, jeśli mają okazję podrzemać po lunchu i zorganizowały pomieszczenia do poobiedniego „leżakowania" - do drzemek mają okazję ci, którzy parcują w Google, Nike czy Uberze.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy