Strona głównaStyl życiaPopołudniowa drzemka pomaga lepiej myśleć

Popołudniowa drzemka pomaga lepiej myśleć

Popołudniowa drzemka poprawia zdolności językowe, pamięć roboczą i świadomość lokalizacji.
Popołudniowa drzemka pomaga lepiej myśleć [© Alex Bramwell - Fotolia.com] Regularna popołudniowa może wiązać się z lepszą sprawnością umysłową, czytamy w magazynie General Psychiatry.
Dłuższa oczekiwana długość życia i związane z tym zmiany neurodegeneracyjne zwiększają ryzyko , która dotyczy około jednej na dziesięć osób w wieku powyżej 65 lat w krajach rozwiniętych.

Wraz z wiekiem zmieniają się wzorce , a popołudniowe drzemki stają się częstsze. Dotychczasowe badania dawały różne wyniki co do wpływu popołudniowych drzemek na ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych i demencji u osób starszych. Badano też, z różnym skutkiem, czy drzemki mogą być objawem otępienia.

Chińczycy po raz kolejny sprawdzili oddziaływanie drzemek. Do badań zaprosili ludzi powyżej 60-go roku życia. Część uczestników sypiała popołudniami, część nie. Średni czas snu w nocy dla wszystkich wyniósł 6,5 godziny. Badanych poddano testom na demencję, które uwzględniały różne funkcje, w tym zdolności wzrokowo-przestrzenne, pamięć roboczą, poziom uwagi, umiejętności rozwiązywania problemów, świadomość lokalizacji i płynność werbalną.

Okazało się, że ci, którzy regularnie drzemali, lepiej wypadali w badaniach zdolności poznawczych niż pozostali. Szczególnie było to widoczne w płynności werbalnej, pamięci roboczej i świadomości lokalizacji.

Skąd takie efekty drzemki? Jedna z teorii głosi, że ponieważ sen reguluje odpowiedź immunologiczną organizmu, drzemka może być rozwiniętą odpowiedzią na , więc odpoczynek pomaga się regenerować i lepiej funkcjonować.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć