Strona głównaStyl życiaPopołudniowa drzemka poprawia pamięć i uwagę

Popołudniowa drzemka poprawia pamięć i uwagę

Niektórzy ludzie chętnie udają się na popołudniową drzemkę. Jedni, aby nadrobić zaległości w śnie, inni, by zyskać większą uwagę na w nadchodzących godzinach.
Popołudniowa drzemka poprawia pamięć i uwagę

Drzemka pomaga się skoncentrować w dalszej części dnia

Drzemanie to dobry sposób, aby poczuć się bardziej wypoczętym i skoncentrowanym. Niektóre badania pokazują, że krótki sen w ciągu dnia może korzystnie wpływać na nasze funkcje poznawcze.

Jeśli chcesz mieć większą uwagę zaraz po przebudzeniu, eksperci zalecają tak zwane „drzemki energetyczne", trwające 10-30 minut. Dłuższe mogą powodować początkową senność - chociaż dłużej powstrzymują zmęczenie. Co więcej, picie kawy bezpośrednio przed może pomóc obudzić się bez uczucia oraz zwiększyć czujność.

Krótkie drzemki są świetne dla zwiększenia energii, zaś dłuższe są zarówno bardziej regenerujące, jak i korzystne dla uczenia się nowych rzeczy. Przykładowo, poprawiają działanie hipokampu - obszaru mózgu ważnego dla i . Popołudniowa drzemka trwająca godzinę lub dwie poprawia zarówno zdolności motoryczne, jak i przypominanie sobie faktów i wydarzeń.

Kto drzemie, ma lepsze funkcje poznawcze

Badania przeprowadzone niedawno w Chinach wskazują nawet, że regularne popołudniowe drzemki są związane z poprawą funkcji poznawczych u osób starszych. Ponad 2 tysiące osób po siedemdziesiątce poinformowało o swoich nawykach dotyczących drzemania przed poddaniem się serii testów poznawczych, które mierzyły m. in. pamięć i umiejętności językowe. Okazało się, że ci, którzy zwykle drzemali, rzadziej mieli zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu do pozostałych. Taki związek odkryto niezależnie od wieku czy poziomu wykształcenia badanych.

Jak się wydaje, znaczenie może tu mieć również długość drzemki - inne badanie pokazało, że osoby drzemiące zazwyczaj przez 30-90 minut, miały lepsze ogólne funkcje poznawcze w porównaniu z tymi, którzy drzemali dłużej lub krócej, albo w ogóle nie spali w ciągu dnia.

Dlaczego drzemka działa?

Nie jest jasne, dlaczego krótkie drzemki są tak korzystne poznawczo. Być może drzemanie pomaga mózgowi pozbyć się produktów przemiany materii, które w innym przypadku hamowałyby aktywność tkanek nerwowych, a może też uzupełniają zapasy energii w mózgu. Krótkie popołudniowe sypianie może również pomóc poprawić koncentrację dzięki regeneracji określonych obszarów mózgu.

Dłuższe drzemki ożywiają, bo wiążą się z różnymi fazami snu, które wspierają procesy uczenia się. Na przykład, podczas snu REM aktywne są regiony mózgu zaangażowane w mechanizm uczenia się i zapamiętywania. Faza nie-REM, jak się uważa, reaktywuje i utrwala wspomnienia, a ponadto ma związek ze zwiększeniem plastyczności mózgu, czyli zdolności do uczenia się i przystosowywania się do nowych doświadczeń.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy