Strona głównaStyl życiaPosiłki z innymi ludźmi - w grupie rodziny i znajomych jemy więcej

Posiłki z innymi ludźmi - w grupie rodziny i znajomych jemy więcej

Według nowych badań ludzie jedzą więcej, gdy spożywają posiłek z przyjaciółmi i rodziną. Takie zjawisko to element facylitacji społecznej, czyli tego, że obecność innych ludzi znacząco wpływa na nasze zachowanie.
Posiłki z innymi ludźmi - w grupie rodziny i znajomych jemy więcej [fot. stokpic from Pixabay]
Kiedy siada się do stołu z innymi (ale znajomymi) ludźmi, zjada się znacznie wiecej niż, gdy je się samotnie.

Uczeni z University of Birmingham wyjaśniają, że nasi przodkowie z grup zbieracko-łowieckich dzielili się , ponieważ zabezpieczało to przed okresami braku dostępu żywności. Ten mechanizm przetrwania może nadal działać, prowadząc do tego, że ludzie jedzą więcej z przyjaciółmi i rodziną, ponieważ:
  • jedzenie z innymi jest przyjemniejsze, a to może zwiększyć konsumpcję;
  • normy społeczne mogą obejmować przejadanie się w towarzystwie, a ograniczać posiłki podczas jedzenia w pojedynkę;
  • dostarczanie jedzenia (w tym gotowanie) wiąże się z pochwałą i uznaniem przyjaciół i rodziny, wzmacniając więzi społeczne.
Ludzie jedzą więcej podczas posiłków z przyjaciółmi i rodziną. Nie zaobserwowano jednak tego efektu facylitacji społecznej we wszystkich badaniach, w których oceniano spożycie żywności wśród osób, które nie były dobrze zaznajomione - mówi dr Helen Ruddock z University of Birmingham.
Ludzie chcą wywoływać pozytywne wrażenia u nieznajomych. Wybieranie małych porcji może być na to sposobem i dlatego wspomniana facylitacja jest mniej wyraźne wśród osób nieznajomych.
Już wcześniejsze badania wskazywały, że często wybieramy, co (i ile) jeść, w oparciu o rodzaj wrażenia, które chcemy wywołać. To jest szczególnie wyraźne w przypadku kobiet jedzących z mężczyznami i osób z , które chcą uniknąć osądzania za przejadanie się - mówi dr Ruddock.
Mechanizmy podobne do tych, które kiedyś służyły wydajnemu zdobywaniu pożywienia, nadal kierują naszym. Niedawna i szybka zmiana uwarunkowań dietetycznych, w których żywności jest dużo, stworzyła formy „niedopasowania ewolucyjnego" - odziedziczone strategie sposobów jedzenia nie spełniają już swojego pierwotnego celu. Według autorów w przypadku facylitacji społecznej odziedziczyliśmy mechanizm, który niegdyś zapewniał sprawiedliwą dystrybucję żywności, ale teraz wywiera potężny wpływ na niezdrowy sposób jedzenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy