Strona głównaStyl życiaPoznań przyjazny Seniorom

Poznań przyjazny Seniorom

Osoby starsze wnoszą w życie społeczne wielki kapitał intelektualny, wiedzę i doświadczenie. Nowoczesne i otwarte metropolie uwzględniają potrzeby i oczekiwania swoich seniorów. Również i Poznań - 1 października, w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz poznańskie uniwersytety trzeciego wieku zainaugurowały pierwsze Senioralia.
Poznań przyjazny Seniorom Organizatorzy tworząc analogię do Juwenaliów – święta ludzi młodych – chcieli zwrócić uwagę na wielki wkład poznańskich seniorów w budowanie potencjału ich miasta. Z tej okazji zaplanowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym, które sprzyjać mają aktywizacji ludzi starszych, a także przystosowywaniu przestrzeni miejskiej Poznania do ich oczekiwań i potrzeb.

Pierwsza edycja imprezy kładzie szczególny nacisk na edukację. Uczelnie wyższe zorganizują cykl otwartych wykładów z różnych dziedzin – psychologii, muzykologii, miedioznawstwa, ekonomii. Bogata oferta edukacyjna dla seniorów powstała dzięki życzliwości i zaangażowaniu w projekt poznańskich uczelni i instytucji. Centrum Inicjatyw Senioralnych nawiązało współpracę z niemal dwudziestoma wydziałami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerami przy organizacji Senioraliów zostały cztery uniwersytety trzeciego wieku: Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku, Otwarta Wszechnica Ekonomiczna „Erga Omnes”, Uniwersytet Każdego Wieku i Akademia Trzeciego Wieku.

– Tak wszechstronny program imprezy nie powstałby gdyby nie życzliwość i chęć współpracy ze strony szkół wyższych, organizacji pozarządowych, firm, instytucji. Poznańscy wykładowcy z niezwykłą serdecznością i entuzjazmem odpowiedzieli na nasz apel i przygotowali interesujące, ambitne prelekcje. Przy tworzeniu warsztatów, wykładów i planowaniu drzwi otwartych, współpracowaliśmy z dziesiątkami podzielających naszą ideę osób – tłumaczy Monika Szelągiewicz, Dyrektor CIS. – Zachęcamy więc wszystkich chętnych do dołączenia do grona studentów i do wspólnego korzystania z intelektualnego dorobku naszego miasta.

Seniorzy wezmą również udział w warsztatach organizowanych przez poznańskie organizacje proseniorskie. Będą uczyć się między innymi języka angielskiego w Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Flandria”, gimnastykować się i ćwiczyć swoją pamięć w Dziennym Domu Pomocy Społecznej nr 6. Akademia Seniora 50+ przygotowała warsztaty z dziennikarstwa radiowego w Radiu Merkury, wykład o bezpieczeństwie w sieci i zajęcia z samoobrony „Senior bezpieczny na ulicy”.

Na seniorów czekają także dodatkowe atrakcje – projekcje filmów Krzysztofa Kieślowskiego, wystawy plastyczne, wernisaże i koncerty. 15 października w Polskim Towarzystwie Opieki Paliatywnej wystąpi Janusz Radek. Środki ze sprzedaży biletów przeznaczone zostaną na kampanię „Motyle dla Hospicjum” – na rzecz rozbudowy Hospicjum Palium w Poznaniu. Zainicjowana zostanie również akcja „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Poznańskie firmy, instytucje kultury, kawiarnie, sklepy będą mogły się ubiegać o specjalny certyfikat MPS.

– Certyfikatem nagrodzimy te miejsca i ludzi, o których będziemy wiedzieć na pewno, że traktują seniorów z szacunkiem, otwartością, kulturą. Szukamy miejsc z ciekawą ofertą i dobrą atmosferą. Już dzisiaj wiemy, że takich punktów na mapie Poznania jest sporo – twierdzi Magdalena Krysińska-Sowa, Specjalista ds. współpracy z jednostkami działającymi na rzecz seniorów z CIS.

Podsumowaniem Senioraliów będzie konferencja „Działania proseniorskie w Poznaniu – dobre praktyki”. 27 października w Sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego przedstawione zostaną diagnozy dotyczące potrzeb poznańskich seniorów, zlecone przez Centrum Inicjatyw Senioralnych.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X