Strona głównaStyl życiaPozytywne emocje skłaniają do wyższej aktywności fizycznej

Pozytywne emocje skłaniają do wyższej aktywności fizycznej

Według niedawnego badania, tendencja do doświadczania pozytywnej afektywności przyczyniła się do tego, że ludzie byli aktywni fizycznie lub nawet zwiększyli swój wysiłek podczas ograniczeń związanych z COVID-19. Natomiast uczucia depresyjne były powiązane z niższą aktywnością fizyczną.
Pozytywne emocje skłaniają do wyższej aktywności fizycznej [fot. David Mark from Pixabay]
Jak się okazuje, dobre samopoczucie psychiczne może pomóc utrzymać fizycznie aktywny styl życia. Psychiczny dobrostan i ćwiczenia mogą zatem tworzyć pozytywny cykl, mówią fińscy uczeni.

Na Uniwersytecie w Jyväskylä w Finlandii stwierdzono, że większość mężczyzn i kobiet w wieku 60 - 88 lat utrzymała lub nawet zwiększyła poziom podczas ograniczeń nałożonych przez pandemię COVID-19. Uczestnicy, którzy częściej doświadczali pozytywnych emocji, mieli wyższy poziom aktywności fizycznej i byli bardziej skłonni zwiększyć swój wysiłek podczas ograniczeń.

- Związek między a aktywnością fizyczną był bardziej spójny u osób w wieku około 60 lat niż u osób powyżej 70 roku życia - mówi dr Tiina Savikangas, współautorka badań. - W Finlandii nie ogłoszono godziny policyjnej, ale osoby starsze musiały zmierzyć się z bardziej rygorystycznymi ograniczeniami w porównaniu z osobami w wieku produkcyjnym, co mogło zmniejszyć rolę pozytywnego samopoczucia psychicznego w aktywności fizycznej - dodaje.

Poprzednie badania wykazały, że aktywność fizyczna przyczynia się do dobrego samopoczucia psychicznego. Jednak ostatnie odkrycia sugerują, że dobre samopoczucie psychiczne może również pomóc w utrzymaniu aktywnego stylu życia. - Dobrostan psychiczny jest ważnym zasobem dla aktywności fizycznej. Osoby, które mają takie zasoby, są bardziej skłonne do pozostania aktywnymi, nawet w wyjątkowych okolicznościach - zauważa dr Savikangas.

Badanie wykazało również, że doświadczanie depresyjnych emocji podczas pandemii COVID-19 wiązało się z niższym poziomem podejmowania ćwiczeń i większym prawdopodobieństwem zmniejszenia aktywności. Taki związek był szczególnie wyraźny wśród uczestników powyżej 70-go roku życia.

- Wspieranie dobrego samopoczucia psychicznego jest kluczowe dla promowania aktywnego fizycznie , nawet w sytuacjach kryzysowych - wyjaśnia dr Savikangas. - Jednakże nacisk nie powinien być położony tylko na zapobieganie uczuciom depresyjnym, ale także na wzmacnianie pozytywnych efektów - dodaje.

Doświadczenie uczuć depresyjnych może obejmować inne objawy oprócz negatywnej afektywności, takie jak bezsenność i utrata apetytu. Dlatego uczucia depresyjne mogą być silniejszym czynnikiem ryzyka niskiej aktywności fizycznej niż sama negatywna afektywność.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy