Strona głównaStyl życiaPozytywne nastawienie do starzenia się pomaga walczyć ze stresem

Pozytywne nastawienie do starzenia się pomaga walczyć ze stresem

Nowe badania przeprowadzone na North Carolina State University pokazały, że pozytywne nastawienie do starzenia się sprawia, że seniorzy są bardziej odporni na stresujące sytuacje.
Pozytywne nastawienie do starzenia się pomaga walczyć ze stresem [fot. Ingela Skullman from Pixabay]
„Przeprowadzono wiele badań dotyczących reakcji starszych osób na stres, ale wyniki były niejednoznaczne: niektóre wykazywały, że ludzie starsi są mniej odporni na stres; inne - że bardziej, a jeszcze inne, że wiek nie robi różnicy. Chcieliśmy sprawdzić, czy stosunek do starzenia się może tłumaczyć tę rozbieżność w wynikach. Inaczej rzecz ujmując: czy seniorzy z pozytywnym nastawieniem do starzenia się są bardziej odporni niż ci o negatywnej postawie - mówi dr Jennifer Bellingtier z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Okazuje się, że odpowiedź brzmi: tak.

W badaniach wzięły udział 43 osoby w wieku 60 - 96 lat, które codziennie przez osiem dni wypełniały kwestionariusz przez osiem kolejnych dni. Na początku badania uczestnicy byli pytani o ich stosunek do , przykładowo o to, czy uważają, że są teraz tak potrzebni, jak wtedy, gdy byli młodsi i czy czują się obecnie tak szczęśliwi, jak w młodości. Ponadto seniorzy codziennie zdawali relację z doświadczanego stresu i stopnia doznawania negatywnych emocji, takich jak strach, drażliwość czy .

Autorzy wzięli również pod uwagę osobowość uczestników badania. „Odkryliśmy, że osoby, które wykazywały bardziej pozytywne nastawienie do starzenia się, były bardziej odporne na stres (...)", mówi Bellingtier. „Jednocześnie uczestnicy o bardziej negatywnym nastawieniu do starzenia się wykazywali gwałtowny wzrost w stresujące dni", dodaje autorka.

„To wskazuje, że sposób, w jaki myślimy o starzeniu się, ma bardzo realy wpływ na reakcje na trudne sytuacje w starszym wieku" - wyjaśnia prof. Shevaun Neupert, współautor badań. „Oddziałuje to na naszą jakość życia i może mieć również konsekwencje zdrowotne. Przykładowo, bardziej negatywne reakcje emocjonalne na stres są związane ze podwyższonym ryzykiem dla zdrowia sercowo-naczyniowego", podkreśla prof. Neupert.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Gerontology: Psychological Sciences. The work was done with funding from NC State.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy