Strona głównaStyl życiaPozytywne nastawienie pomaga ochronić pamięć przed osłabieniem

Pozytywne nastawienie pomaga ochronić pamięć przed osłabieniem

Być może chcielibyśmy, by niektóre wspomnienia były dla nas dopstępne przez całe życie, jednak wiele czynników fizycznych i emocjonalnych może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność do zachowywania informacji przez długi czas.
Pozytywne nastawienie pomaga ochronić pamięć przed osłabieniem [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Psychological Science, wykazało, że ludzie, którzy czują się entuzjastycznie i radośnie, czyli wykazują pozytywną afektywność, są mniej narażeni na w miarę . To kolejne testy pokazujące, że pozytywne nastawienie ma istotną rolę w zdrowym starzeniu się.

Uczeni przeanalizowali dane dotyczące niemal tysiąca ludzi w średnim i starszym wieku, którzy uczestniczyli w ogólnokrajowym badaniu w USA prowadzonym od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W ciągu tego długiego okresu kilkakrotnie uczestnicy opisywali pozytywne emocje doświadczane w ciągu ostatnich 30 dni przed zdaniem takiej relacji. W ostatnich dwóch ocenach wykonywali również testy wydajności pamięci. Polegały one na przypominaniu sobie słów zaraz po ich przedstawieniu i ponownie 15 minut później.

Autorzy przeanlizowali związek między pozytywną afektywnością a osłabieniem pamięci, uwzględniając wiek, płeć, wykształcenie, obecność , negatywną afektywność i ekstrawersję.
Nasze odkrycia pokazały, że pamięć osłabiała się wraz z wiekiem. Jednak osoby z wyższym poziomem pozytywnej afektywności cechowały się mniej gwałtownym zaburzeniem pamięci w ciągu prawie dziesięciu lat - mówią autorzy badań z Northwestern University.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy