Strona głównaStyl życiaPraga: miasto piwa i knedlików

Praga: miasto piwa i knedlików

Nasi południowi sąsiedzi słyną głównie z wspaniałego piwa i zamiłowania do tego trunku, knedlików - przepysznej mącznej potrawy, a także jednej z najpiękniejszych europejskich stolic - Pragi. Miasto to powstało z z pięciu wcześniej autonomicznych części – Starego miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany oraz Hardczan. Nazwa miasta Praga według legend pochodzi od słowa práh (próg). Wynika to z umiejscowienia miasta nad progiem rzecznym - przeprawie przez Wełtawę w pobliżu Mostu Karola. Praga posiada wiele przepięknych zabytków, które przyciągają rok rocznie setki tysięcy turystów, w dużej części z Polski.
Praga: miasto piwa i knedlików Praga na liście UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, obejmuje najpiękniejsze i najważniejsze dla ludzkości obiekty. Wśród najbardziej znanych obiektów można wymienić egipskie piramidy, Wyspa Wielkanocna, Park Narodowy Yellowstone, historyczne centrum Warszawy, a także centrum właśnie Pragi. Już samo miejsce na liście świadczy o tym jak wyjątkowe jest to miejsce. Ochrona UNESCO obejmuje całe centrum, ponieważ w niewielkiej odległości od siebie znajduje się tu wyjątkowo wiele zabytkowych kościołów, ratusz staromiejski, słynący z zegara astronomicznego "Orloj", oraz mostu Karola. Całe zabytkowe centrum miasta składa się także na przepiękne klimatyczne uliczki otoczone starymi kamienicami.

Słynna dzielnica Hradczany

Jednym z najchętniej wybieranych celów wycieczek do Pragi jest dzielnica Hradczany, znajdująca się na zachodnim brzegu Wełtawy. Powstała ona w XIV wieku i składa się na jedne z najpiękniejszych w mieście zabytków, między innymi kompleksu Zamku Królewskiego, klasztoru i bazyliki św. Jerzego, słynnej Złotej Uliczki. Warto wspomnieć przy tym o Złotej Uliczce, która była remontowana i zamknięta dla turystów od 2010 roku aż do teraz. Nazwa tego kompleksu zabytków wynika najprawdopodobniej z faktu, że była siedzibą miejscowych złotników. Obecnie znajdują się tam ciekawe sklepiki i galerie, które przyciągają wielu turystów. Sam zamek poza funkcją turystyczną spełnia obecnie także rolę siedziby kancelarii prezydenta Republiki Czeskiej, oraz jest miejscem, gdzie przeprowadzane są najważniejsze ceremonie państwowe.

Nie samymi zabytkami turysta żyje

Poza wymienionymi miejscami, Praga oferuje wiele innych ciekawych atrakcji, które nie pozwolą nudzić się w tym pięknym mieście. Pamiętając o piwnej tradycji Czechów obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Pragi, powinna być najsłynniejsza czeska piwiarnia „U Fleku”. Oddaje ona w pełni czeską tradycję picia złotego trunku, dlatego też opróżniając kufel do końca, możemy spodziewać się natychmiastowej dolewki, a podczas popijania będziemy mogli oddać się przyjacielskim rozmowom z gospodarzami. Praga to także kultura, dlatego też warto odwiedzić Teatr Narodowy, który powstał w XIX wieku dzięki składkom społecznym, co oddaje przywiązanie Czechów do sztuki.

Wyprawa do Czech

Czeska Praga znajduje się zaledwie 600 km od Warszawy, a niecałe 300 km od Wrocławia. Czesi posługują się koroną czeską jako walutą, którą przelicza się na złotówki w stosunku około 6 do 1. Także bariera językowa nie powinna stanowić problemu, ponieważ język polski i czeski mają podobne korzenie, więc posiadają wiele wspólnych cech. Także sami mieszkańcy Pragi widzą jak dużą grupę turystów stanowią Polacy, dlatego też nie będzie brakowało polskich akcentów na wycieczce. Jeśli jednak mamy problemy, zawsze pozostaje uniwersalny język angielski lub wyjazd z przewodnikiem, czy biurem podróży.

Tagi: czechy, piwo, praga

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy