Strona głównaStyl życiaPraktyki religijne chronią przed rozpaczą

Praktyki religijne chronią przed rozpaczą

Osoby, które uczęszczają na nabożeństwa przynajmniej raz w tygodniu, są znacznie mniej narażone na „śmierci z rozpaczy", czyli utratę życia w związku z samobójstwem, przedawkowaniem narkotyków, czy zatruciem alkoholem.
Praktyki religijne chronią przed rozpaczą [fot.  TheoRivierenlaan from Pixabay]
Uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health ustalili, że istnieje związek między uczestniczeniem w nabożeństwach a niższym ryzykiem „zgonów z rozpaczy" , przy czym ta korelacja była silniejsza u kobiet niż mężczyzn.
Rozpacz to coś, z czym zmagać się może każdy, kto boryka się z poważnymi trudnościami lub stratą. Jakkolwiek termin „śmierć z rozpaczy" został pierwotnie ukuty w kontekście zmagających się z bezrobociem Amerykanów z klasy robotniczej, zjawisko to ma szersze znaczenie i dotyczyć może kogokolwiek, kto boryka się ze stratą. Trzeba więc szukać wspólnot, które mogą się przed tym uchronić - mówią uczei z Harvard Chan School.
Przeanalizowano dane dotyczące kilkudziesięciu tysięcy osób. Po uwzględnieniu wielu zmiennych, obliczono, że kobiety, które uczestniczyły w nabożeństwach przynajmniej raz w tygodniu, cechowały się o 68 proc. niższym ryzykiem zgonu z w porównaniu z kobietami, które nigdy nie chodziły na nabożeństwa. Mężczyźni biorący udział w spotkaniach religijnych co najmniej raz w tygodniu odznaczali się o 33 proc. niższym ryzykiem śmierci z rozpaczy.

Autorzy badania sądzą, że może stanowić silne „antidotum" na rozpacz i środek podtrzymania poczucia nadziei i sensu. Bycie religijnym może oznaczać silniejszą odporność psychospołeczną poprzez uzyskanie poczucia spokoju i pozytywne nastawienie oraz wzmocnienie więzi społecznych.
Te wyniki są być może szczególnie uderzające w kontekście obecnej pandemii . Częściowo dlatego, że medycy zmagają się z ekstremalnymi wymaganiami w pracy i trudnymi warunkach, częściowo zaś dlatego, że wiele nabożeństw zostało zawieszonych. Trzeba zastanowić się, co można zrobić, aby udzielić pomocy tym, którzy są narażeni na doświadczenie rozpaczy - uważają autorzy.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy