Strona głównaStyl życiaProgram aktywności na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne

Program aktywności na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne

Aktywności podejmowane na łonie natury skutecznie poprawiają zdrowie psychiczne
Program aktywności na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne [fot. pixabay]
Psychologowie oceniający program aktywności podejmowanych w dla pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych problemami zdrowia psychicznego wykazali, że poprawa nastroju i osłabienie poziomu lęku może nastąpić już po 12 tygodniach.

Kilkuset uczestników wzięło udział w programie większej aktywności w środowisku naturalnym, a ich stan zdrowia psychicznego oceniano na początku i na końcu programu. Przedsięwzięcia obejmowały: , rolnictwo, sport i ćwiczenia fizyczne oraz zajęcia na świeżym powietrzu związane z uważnością i rękodziełem.

Większość uczestników brała udział w programie raz w tygodniu przez okres od jednego do maksymalnie dwunastu tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy zgłaszali poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Jednak ci, którzy uczestniczyli w dłuższych programach - zazwyczaj trwających od dziewięciu do dwunastu tygodni - lub brali udział w aktywnościach związanych z ogrodnictwem i rolnictwem, wykazywali większą poprawę i osłabienie poziomu w porównaniu z osobami uczestniczącymi w krótszych programach lub w aktywnościach takich jak rękodzieło na świeżym powietrzu, zajęcia kreatywne i oparte na uważności, czy sport i ćwiczenia fizyczne.

Oznaki poprawy były podobne do tych obserwowanych w krótkoterminowej terapii poznawczo-behawioralnej, w której pacjent spotyka się indywidualnie z terapeutą przez okres od sześciu tygodni do roku lub dłużej.

- Od pewnego czasu wiemy, że natura ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale w ostatnich latach zgromadzono silniejsze dowody potwierdzające to w odniesieniu do zdrowia psychicznego w szczególności - mówi prof. Peter Coventry z Uniwersytetu w Yorku.

- Fakt, że aktywności takie jak ogrodnictwo, uprawa działek i rolnictwo miały największy wpływ na uczestników naszego badania, pokazuje, że nie chodzi tylko o bierne przebywanie w naturze, ale o nawiązywanie z nią znaczącego kontaktu - wyjaśnia prof. Coventry.

Badanie wykazało, że pozytywne efekty były widoczne we wszystkich grupach wiekowych, od 18 do 85 lat, i u obojga płci.

- W naszym badaniu 65 proc. uczestników pochodziło z grup o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i teraz wiemy, że taki program nie tylko może to pomóc poprawić ich zdrowie psychiczne, ale odkryliśmy, że udział w aktywnościach opartych na ogrodnictwie był szczególnie wysoki, co oznacza, że jest to korzystne nie tylko dla jednostki, ale także dla lokalnego środowiska społecznego - zauważa dr Trish Darcy, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy