Strona głównaStyl życiaProsty i przyjemny sposób na stres: ciemna czekolada

Prosty i przyjemny sposób na stres: ciemna czekolada

Ciemna czekolada, choć kaloryczna, powinna zajmować ważne miejsce w naszym menu - ma wiele zalet i warto po nią sięgać. Jednym z efektów jedzenia tych słodkości jest zmniejszenie poziomu stresu.
Prosty i przyjemny sposób na stres: ciemna czekolada [Fot. mateuszsiuta - Fotolia.com] Jakkolwiek ciemna już od jakiegoś czasu jest „promowana" przez ekspertów jako produkt, który zawiera duże ilości antyoksydantów (flawonoidów) i może sprzyjać zachowaniu zdrowia, chroniąc przed chorobami związanymi ze strzeniem się, teraz mamy kolejne naukowe dowody na pozytywne działanie tych słodyczy.

Jak wynika z nowych badań, jedzenie określonych rodzajów ciemnej czekolady może dać pewne profity dla zdrowia. Czekolada o wysokiej zawartości i niedużej ilości cukru trzcinowego daje dobre efekty w zakresie obnżenia poziomu i stanów zapalnych, a także poprawy nastroju, pamięci oraz odporności.

W dwóch nowych badaniach uczonych z Loma Linda University w Kalifornii wykazano, że im więcej czekolada zawiera kakao, tym silniejszy pozytywny wpływ na wymienione wyżej odczucia i funkcje.

Testy dowiodły, że jedzenie kakao zwiększa wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe mające udział w aktywacji limfocytów T (czyli komórkowej odpowiedzi immunologicznej) i geny uczestniczące w przekazywanie sygnałów nerwowych oraz postrzeganie zmysłowe. Wszystko to z kolei przekłada się zarówno na , jak i pracę mózgu.

W innym badaniu przenalizowano wyniki elektroencefalografii (EEG) w 30 i 120 minut po zjedzeniu 48 gramów gorzkiej czekolady o zawartości 70 procent kakao. Wyniki wykazały, że nastąpiło wzmacnienie neuroplastyczności mózgu, co pozytywnie oddziałuje na zdrowie mózgu i nasz .

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy