Strona głównaStyl życiaProsty i skuteczny sposób zwiększenie poczucia szczęście - uśmiechaj się

Prosty i skuteczny sposób zwiększenie poczucia szczęście - uśmiechaj się

Uśmiechanie się realnie wpływa na nasze samopoczucie - sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.
Prosty i skuteczny sposób zwiększenie poczucia szczęście - uśmiechaj się [Fot. Rido - Fotolia.com]
Jak wskazuja uczeni z University of Tennessee w Knoxville (USA), kiedy się uśmiechamy, naprawdę możemy poczuć się szczęśliwsi. Gdy z kolei marszczymy brwi, stajemy się poważniejsi. Na takie korelacje wskazywano już dawno, ale psychologowie często je negowali.

Różne testy dawały odmienne wnioski. Niektóre z nich nie mogły dostarczyć żadnych dowodów na to, że mimika może wpływać na . Teraz uczeni postanowili przeanalizować wiekszą ilość badań na ten temat.

Autorzy przeanalizowali 138 badań przeprowadzonych w ciągu ostatniego półwiecza, w których uczestniczyły tysiące osób z całego świata. Chcieli na tej podstawie zweryfikować, czy w istocie mimika mogła wpływać na ludzi tak, że przeżywali emocje, które są związane z danymi wyrazami twarzy.

Okazało się, że grymasy twarzy czy miny rzeczywiście miały pewien wpływ na stany emocjonalne. naprawdę powodowało, że ludzie czuli się , a marszczenie brwi wywoływało większą powagę i/lub .

Jak zaznaczają uczeni, uzyskane wyniki nie oznaczają oczywiście, że wystarczy się uśmiechnąć, by wpaść w euforię, ale wskazują na pewną zależność stanów ciała i ducha - nasza czysto fizyczna postawa oddziałuje na nasze psychiczne samopoczucie - i odwrotnie to ostatnie odzwierciedlone zostaje w pozycji ciała i wyrazie twarzy. Autorzy uważają, że jakkolwiek jeszcze wiele pozostaje do wyjaśnienia, jeśli chodzi o mimikę twarzy, te ustalenia to kolejny krok na drodze do zrozumienia, jak działają emocje.

O badaniach można przeczytać w Psychological Bulletin.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy