Strona głównaStyl życiaProsty sposób na uniknięcie upadków - nauka gry na instrumencie muzycznym

Prosty sposób na uniknięcie upadków - nauka gry na instrumencie muzycznym

Zostań muzykiem-amatorem, to daje wiele korzyści intelektualnych i fizycznych. Takie umiejętnosci mają wpływ na szybsze rekacje na bodźce zmysłowe.
Prosty sposób na uniknięcie upadków - nauka gry na instrumencie muzycznym [Fot. Chekunov Alexandr - Fotolia.com] Dotychczasowe testy dowiodły, że umiejętność gry na jakimś instrumencie oznacza zachowanie odpowiedniej aktywności obszarów mózgu, które odpowiadają za różne . Przykładowo, osoby grające na gitarze czy pianinie, mają lepszą i szybciej przetwarzają nowe informacje. Teraz okazuje się, że takie umiejętnosci mają również wpływ na szybsze rekacje na bodźce zmysłowe.

Granie na przyspiesza czas reakcji na bodźce zmysłowe, mówią uczeni z University of Montreal. Jak wyjaśniają uczeni, gdy ludzie się starzeją, ich czas reakcji zwalnia, nauka gry na instrumencie zaś może poprawić refleks, więc wydaje się, że jest bardzo przydatna w starszym wieku.

W badaniach wzięło udział 19 osób, które nie potrafiły grać na żadnym instrumencie, a także 16 muzyków uczących się gry od co najmniej siedmiu lat. Zbadano czas reakcji na różne bodźce - słyszenie muzyki, dostrzeżenie wibracji pudełka stojącego na biurku w pobliżu lub aktywacja obu tych bodźców jednocześnie.

Muzycy odznaczali się krótszym czasem reakcji niż inni. Ich refleks wobec wszystkich trzech bodźców był znacznie szybszy. Według autorów, to odkrycie może pomóc w zapobieganiu niektórym zaburzeniom związanym ze starzeniem się, pokazując strategie działania prewencyjnego. Przykładowo, nauka gry na instrumencie może pozwolić na szybszą reakcję w postaci zachwiania równowagi i uratowanie się przed . Jest to o tyle istotne, że upadki u seniorów należą do najczęstszych przyczyn , hospitalizacji i utraty niezależności.

O badaniach można przeczytać w magazynie Brain.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy