Strona głównaStyl życiaProwadzenie samochodu pomaga zachować zdrowie fizyczne i emocjonalne seniorów

Prowadzenie samochodu pomaga zachować zdrowie fizyczne i emocjonalne seniorów

Dla starszych ludzi prowadzenie samochodu to ważny aspekt kontroli nad własnym życiem. Jednakże związane z wiekiem osłabienie funkcji poznawczych i sprawności fizycznej utrudnia prowadzenie pojazdu, a wielu seniorów ogranicza lub w końcu zupełnie przestaje jeździć. To zaś niekorzystnie wpływa na ich stan emocjonalny i fizyczny.
Prowadzenie samochodu pomaga zachować zdrowie fizyczne i emocjonalne seniorów  [fot.  JayMantri from Pixabay]
Na Uniwersytecie Columbia zbadano zdrowie i samopoczucie seniorów po tym, jak przestali jeździć i okazało się, że ich stan w różnych aspektach się pogorszył. Rezygnacja z prowadzenia pojazdów niemal podwoiła ryzyko wystąpienia objawów , jednocześnie przyczyniając się do osłabienia i funkcjonowania fizycznego.

- W przypadku wielu starszych ludzi prowadzenie samochodu ma ważne znaczenie dla codziennego życia i jest istotnym wskaźnikiem samokontroli, wolności osobistej i niezależności - mówi prof. Guohua Li, współautor badań. Niestety, raczej nieuniknione jest podjęcie decyzji o zaprzestaniu prowadzenia samochodu na pewnym etapie procesu , ponieważ funkcje poznawcze i fizyczne ciągle słabną - dodaje prof. Li.

Badania pokazały, że seniorzy doświadczali szybszego osłabienia funkcji poznawczych i zdrowia fizycznego po zaprzestaniu prowadzenia samochodu. Rezygnacja z kierowania pojazdami wiązała się również z 51-procentowym zmniejszeniem sieci społecznościowych (kontaktów z przyjaciółmi i krewnymi), co może ograniczać życie społeczne seniorów i ich zdolność do podtrzymywania relacji z innymi.

Obliczono też, że byli kierowcy cechowali się niemal pięć razy wyższym prawdopodobieństwem przeniesienia się do domu opieki w porównaniu z rówieśnikami ciągle prowadzącymi samochód.

- Ponieważ byli kierowcy w starszym wieku zaczynają zastępować zajęcia na zewnątrz zajęciami w domu, mogą one nie być tak korzystne dla funkcjonowania fizycznego, jak praca czy inne zaangażowanie na zewnątrz - mówi dr Thelma Mielenz, współautorka badań. - Kiedy nadchodzi czas, by przestać jeździć, warto stworzyć dobrze dostosowany do własnych potrzeb plan, aby zachować mobilność i dobrze funkcjonować społecznie - dodaje.

Eksperci zauważają, że samo udostępnienie osobom starszym alternatywnego transportu często nie równoważy niekorzystnych skutków rezygnacji z prowadzenia pojazdów. - Potrzebujemy skutecznych programów, które mogą zapewnić i przedłużyć , a co za tym idzie, funkcjonowanie fizyczne i społeczne ludzi starszych - mówi prof. Li.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy