Strona głównaStyl życiaPrzed demencją uchroni cię... pozytywne nastawienie

Przed demencją uchroni cię... pozytywne nastawienie

Ponieważ człowiek jest jednością psycho-fizyczną, emocje przekładająs się na stan zdrowia fizycznego. Okazuje się, że samo pozytywne nastawienie do seniorskiego wieku może zmniejszyć ryzyko problemów zwiazanych ze starzeniem się, takich jak otępienie.
Przed demencją uchroni cię... pozytywne nastawienie [Fot. Ocskay Mark - Fotolia.com] Uczeni z Yale University odkryli, że dotyczący procesu daje efekt ochronny przed demencją i to u osób, które mają gen sprzyjający rozwojowi otępienia.

Z badań wynika, że starsi ludzie z pogodnym podejściem do jesieni życia, których dotyczy jeden z najsilniejszych czynników ryzyka rozwoju demencji, tj. wariant ε4 genu APOE, mieli o niemal 50 procent niższe ryzyko rozwoju choroby w porównaniu do rówieśników pesymistycznie nastawionych do .
Stwierdziliśmy, że pozytywne przekonania dotyczące starszego wieku mogą zmniejszyć ryzyko aktywności jednego z najbardziej znanych genetycznych czynników ryzyka demencji. To argument przemawiający za organizowaniem kampanii zdrowotnej przeciwko ageizmowi (dyskryminacji ze względu na wiek), który jest źródłem negatywnych przekonań – oceniają autorzy.
Po czterech latach testów ustalono, że nosiciele wariantu ε4 APOE z optymistycznymi przekonaniami co do proceu starzenia się mieli 2,7 proc. ryzyka rozwoju demencji, a pesymistycznie nastawieni do starości z tym wariantem genu - 6,1 proc.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. jest najczęstszą postacią otepienia i stanowi do 60-70 proc. wszystkich przypadków choroby.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie PLOS ONE.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy