Strona głównaStyl życiaPrzemoc w polskich rodzinach. Ofiarami nie tylko kobiety

Przemoc w polskich rodzinach. Ofiarami nie tylko kobiety

Co czwarta osoba będąca obecnie w związku doświadcza różnych form agresji. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują, że są wyzywani, obrażani, padają ofiarą gróźb i szantaży, a także nieco częściej skarżą się na ograniczanie kontaktów z rodziną i znajomymi - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Jednak co ósma ankietowana Polka, która kiedykolwiek była w stałym związku, zadeklarowała, że zdarzyło się, że została uderzona przez partnera.
Przemoc w polskich rodzinach. Ofiarami nie tylko kobiety [Fot. Yakobchuk Olena - Fotolia.com] Co ósmy badany żyjący w stałym związku (13%) przyznaje, że zdarzają się sytuacje, gdy jego partner/partnerka używa wyzwisk i obelg.Co jedenasty (9%) doświadcza poniżania, kpin i niemal tyle samo (8%) twierdzi, że jego partner/partnerka ogranicza jego kontakty z rodziną i znajomymi. Nieco mniej badanych zadeklarowało, że doświadcza takich form agresji jak groźby, szantaże (6%), czy też szarpanie, popychanie (6%). Co 50. zadeklarował, że jest ofiarą seksualnej w związku (2%).

W sumie blisko co czwarta osoba będąca obecnie w związku (24%) doświadcza przynajmniej jednej spośród wymienionych form agresji. Wśród badanych, którzy zadeklarowali, że byli bici przez swojego partnera, odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 75%. Generalnie osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, częściej doświadczają wszystkich uwzględnionych w sondażu form agresji.

Polacy w zdecydowanej większości nie akceptują używania przemocy fizycznej w związku, choć stopień przyzwolenia na nią silnie zależy od płci ofiary. Ogromna większość badanych (88%) całkowicie potępia stosowanie , choć 8% uważa, że stosowanie jej wobec nich w pewnych okolicznościach może być usprawiedliwione. Jednak kiedy ofiarą jest mąż lub partner, znacznie mniej ankietowanych całkowicie potępia stosowanie przemocy (64%), a więcej niż co czwarty (27%) twierdzi, że w pewnych sytuacjach może być ono usprawiedliwione. Trzech na stu ankietowanych (3%) zawsze usprawiedliwiłoby partnerkę, która w uderzyłaby partnera.

W porównaniuz wynikami sprzed siedmiu lat Polacy w większym stopniu piętnują agresję wobec partnerów. Częściej w sposób kategoryczny potępiają przemoc, a rzadziej wyrażają przyzwolenie na warunkowe używanie siły fizycznej w specyficznych okolicznościach. Polacy są podzieleni w kwestii, czy obowiązujące przepisy prawa w wystarczającym stopniu chronią kobiety przed przemocą w rodzinie, niemniej jednak przeważa przekonanie, że są one niewystarczające (47% wobec 36%). W ciągu ostatnich siedmiu lat nastąpił wzrost przekonania, że obowiązujące prawo jest wystarczające (z 28% do 36%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy