Strona głównaStyl życiaPrzemoc wobec kobiet. Jak się bronić?

Przemoc wobec kobiet. Jak się bronić?

Przemoc wobec kobiet pozostaje jednym z głównych problemów społecznych. Ze statystyk unijnych wynika, że co trzecia kobieta była ofiarą przemocy. Często takie akty dokonywane są na tle seksualnym. Bezpieczeństwo może zwiększyć zaopatrzenie się np. w gaz pieprzowy, paralizator czy broń alarmową.
Przemoc wobec kobiet. Jak się bronić? [© lassedesignen - Fotolia.com] Z niedawno opublikowanych przez Europejską Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) danych wynika, że aż jedna trzecia (33 proc.) mieszkających w UE kobiet doświadczyła w swoim życiu . Jedna na dwadzieścia (5 proc.) podaje natomiast, iż padła ofiarą gwałtu.

Dokładne dane dotyczące gwałtów są nieznane, ponieważ w wielu przypadkach nie są one zgłaszane przez kobiety. W Polsce rocznie – jak wynika z oficjalnych danych policyjnych – liczba postępowań wszczętych w sprawie gwałtu oscyluje w granicach od ok. 1,8 do 2,2 tys. Wykrywalność sprawców sięga z kolei 82-85 proc.

Jak się bronić?

Do napaści, w tym także gwałtów, najczęściej dochodzi w porze nocnej. Do najmniej bezpiecznych miejsc należą ciemne zaułki, korytarze klatek schodowych czy parkingi. W przypadku zagrożenia można jednak zneutralizować napastnika i/lub zaalarmować otoczenie za pomocą odpowiednich artykułów obronnych.
Jak wskazuje Piotr Pietrzykowski, ekspert serwisu broń.pl, największym powodzeniem wśród kobiet cieszą się gazy pieprzowe i paralizatory, chociaż nie brak też zainteresowania – dostępną bez zezwolenia – bronią alarmową i hukową.

– Panie najczęściej decydują się na gaz pieprzowy, którego użycie jest proste, a cena dosyć niska. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może być np. gaz pieprzowy, który wygląda jak szminka do ust. Popularną alternatywą są paralizatory. Profesjonalny paralizator, wyposażony w mocną latarkę oraz zawleczkę bezpieczeństwa, to koszt na poziomie 150-300 zł – mówi Piotr Pietrzykowski.

Kobiety szukające możliwości zwiększenia swego bezpieczeństwa rzadziej decydują się na tzw. broń alarmową i hukową – pistolety/rewolwery wydające głośny sygnał dźwiękowy, który może pełnić funkcję ostrzegawczą czy też alarmową. Wśród tego rodzaju akcesoriów obronnych znaleźć można też broń na kule gumowe i pistolety gazowe.

– Jeżeli decydujemy się na zaopatrzenie w artykuły obronne, niezależnie od tego, czy będzie to paralizator, gaz czy pistolet hukowy, warto pamiętać o odpowiednim miejscu dla niego. Ważne, aby był łatwo dostępny, a nie np. schowany gdzieś głęboko w – dodaje ekspert.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 09:28:27, 12-04-2015 ~gość: 31.174.243.xxx

  Moim zdaniem: Paralizator i pistolet na kule gumowe może spowodować uszczerbek na zdrowi napastnika i nawet śmierć. Należy do tej obronnej broni być przeszkolonym i sprawnym. Natomiast pojemnik z gazem pieprzowym jest można powiedzieć "humanitarny". Sam wychodząc z domu mam przy sobie pojemnik z gazem piepszowym, wygodny w kształcie szminki, obecnie nie wymaga pozwolenia, koszt w sklepie z militariami 15-20 zł. Do refleksji!
  Pozdro.
  Senior.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy