Strona głównaStyl życiaPrzesądy: odwieczna walka z pechem

Przesądy: odwieczna walka z pechem

Przesądy są częścią ludzkiego życia od niepamiętnych czasów. Większość z nich ma swe korzenie w okresie, w którym człowiek był zdany na łaskę i niełaskę przyrody. Brak wiedzy naukowej skłaniał więc do szukania rozmaitych sił, które wpływają na naturę i odwoływania się do wszelkich sposobów, także zupełnie nieracjonalnych, na kontrolę natury i pomoc w walce z chorobami, klęskami żywiołowymi, etc. Tworzono więc opowieści i kultywowano wierzenia, które miały uchronić od cierpienia i niedostatku. Te wierzenia i obyczaje stały się przesądami przestrzeganymi na przestrzeni pokoleń. Chociaż nauka pomogła obalić wiele z nich, niektóre są wciąż przestrzegane przez ludzi na całym świecie.
Przesądy: odwieczna walka z pechem Czym jest pech

Często definiuje się go w opozycji do szczęścia - jest to więc po prostu brak powodzenia, bądź też bywa określany jako negatywne zachwianie akceptowalnego status quo.

Rzymianie czcili Fortunę, boginię przedstawianą z zawiązanymi oczyma i z rogiem obfitości, która miała rządzić ludzkim losem - odpowiadała za dobrobyt i szczęście. Niestety istniało także fatum, tj. zły los, któremu ludzie nie umieli się przeciwstawić. Ponieważ zaś nikt nie chce się poddać złej doli (może za wyjątkiem kilku bohaterów antycznych, którzy uznali walkę z ananke za bezcelową), chociaż jej oddalenie wydaje się próżne, rozpaczliwie poszukiwano nawet najbardziej absurdalnych sposobów na wyzwolenie się z ciążącego nad sobą pecha. Tak kształtowały się przesądy.

Przesądy to irracjonalne wierzenia w istnienie pewnych tajemniczych sił, np. złych duchów, które w pewnych okolicznościach przynoszą pecha, chyba że zostaną podjęte pewne działania w celu zapobieżenia ich negatywnych skutków. Działania te mogą obejmować modyfikację zachowania jednostek, unikanie pewnych zdarzeń lub miejsc, czy też noszenie amuletów, bądź talizmanów.

Przesądy dotyczą jednostek i całych kultur. Te pierwsze są wynikają z określonych interpretacji osobistych doświadczeń, w drugie wierzy się bezwiednie, ponieważ są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Co przynosi pecha

W zależności od kultury - warunków klimatycznych, historii narodów, dominującej w danym miejscu religii, etc. za pechowe uważa się inne zdarzenia. Poniżej te najpopularniejsze w naszym kręgu kulturowym.

Piątek 13

Jako pechowy dzień zyskał popularność niemal w całej Europie, ale znany i „obchodzony" jest także m. in. na Filipinach. Jeśli chodzi o liczbę, istnieją różne teorie związane z tym, dlaczego 13 zaczęła być uważana za pechowy numer. Zgodnie z nordycką mitologią w Valhalli odbywała się uczta ,w której uczestniczyło 12 bogów, nie zaproszona na nią zaś boga oszustwa, ten jednak się zjawił jako trzynasty, niechciany gość. W chrześcijaństwie za trzynastego uczestnika Ostatniej Wieczerzy uważa się Judasza, który okazał się zdrajcą. Ponadto, ponieważ Jezus umarł w piątek, być może właśnie dlatego piątek 13 tworzy datę, która grozi doznaniem nieszczęścia.

Przejście pod drabiną

Zdrowy rozsądek każe sądzić, że spacer pod drabiną nie jest polecany, bo po prostu grozi zranieniem w przypadku jej przesunięcia się i przewrócenia. Istnieje jednak i inne, pozaracjonalne wyjaśnienie tego przesądu - oparta o mur drabina wraz z podłożem tworzy trójkąt, który dla chrześcijan reprezentuje Trójcę Świętą, a więc przejście pod drabiną może być uważane za naruszenie świętości, które musi oznaczać pecha.

Zbicie lustra

W kulturze rzymskiej odbicie w lustrze reprezentowało duszę przeglądającego się. Stąd zbicie zwierciadła lub patrzenie w takowe miało przynieść siedem lat pecha. Zakończenie tego okresu następowało po siedmiu latach, ponieważ taki czas potrzebny był odnowienia się duszy.

Czarny kot

Postrzeganie czarnych kotów jest odmienne w różnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Irlandii są symbolem szczęścia, podobnie w Japonii. Szkoci uważają, że wejście tego zwierzaka do domu oznacza dobrobyt. Jednak w historii Zachodu czarne koty były często postrzegane jako symbol złych wróżb i towarzyszy czarownic. To dlatego w znacznej części Europy uważano zwierzęta za symbol pecha. W Niemczech wierzy się, że jeśli czarny kot przejdzie komuś drogę z prawej na lewą stronę, jest to zły omen, ale już w przecięcie drogi przez zwierzaka w odwrotną stronę oznacza nadejście szczęśliwych czasów.

Rozsypanie soli

Przesąd najprawdopodobniej wywodzi się z tego, że sól była niegdyś bardzo drogim towarem, więc jej utrata oznaczała ogromne straty. Innym wyjaśnieniem jest powoływanie się na legendy związane z chrześcijaństwem, Judasz Iskariota miał rozsypać sól podczas Ostatniej Wieczerzy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:45:38, 13-01-2012 Barakuda

    Na niektóre z tych przesądów, tak sobie podśpiewuję:
    "Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie myśl, że to pech,
    kot ci szczęście przynieść może, jeśli tylko chcesz."
    Lub - "Trzynastego, nawet w grudniu jest wiosna,
    trzynastego będę znowu radosna." itd. itp.
  • 21:33:35, 13-01-2012 ~gość: 89.68.35.xxx

    13 w piatek zostali straceni trzej mistrzowie zakonu templariuszy na podstawie wyroku krola francji, filipa pieknego.
    oficjalna przyczyna dla której wyrok zapadl byla zdrada francji oraz zaparcie sie chrystusa przez zakon i wiara w diabla. prawdziwa przyczyna byla pusta kiesa krolewska, w przeciwienstwie do bogactw zakonu, ktore krol zarekwirowal.
    smiec trzech zakonnikow byla tak okrutna, ze nawet owczesni swiadkowie byli przejeci groza. zwlaszcza przeklenstwem rzuconym przez mistrza w chwili smierci na krola i jego rodzine.
    to dlatego przez wieki ugruntowal sie przesad, iz dzien ten jest feralny.
    ... zobacz więcej
  • 22:04:09, 13-01-2012 jakempa

    Od starożytności, od czasów Sumerów świętą , boską liczbą była 12, Z tą liczbą powiązane jest - 12 znaków zodiaku, rok składajacy się z 12 m-cy, 12 pokoleń Izraela, doba składająca się z 2 połówek po 12 godzin, Uważano to za świętą
    powtarzalność, ''zaklęty krąg''.

    Dodanie do tego ''zaklętego kręgu'' jeszcze jednej cyfry łamie ''świętą powtarzalność'', co może przynieść wiele nieprzewidzialnych zdarzeń.
    Ostatnią Wieczerzę spożywało 12 apostołów- 13 ty Judasz,- przyniósł śmierć. Ponieważ wieczerza odbywała się w piątek , który dołączył do pechowej 13, od tamtej pory w przekonaniu chrześcijan piątek 13 tego, stał się dniem, w którym może wydarzyć się wszystko co złe,

    Stąd od wieków ludzie stali się przesądni i boją się połączenia 13 z piątkiem,
    ... zobacz więcej
  • 22:09:30, 13-01-2012 Jarosław II

    Ja przełamałem ten dzień połączony z liczbą wiele lat temu i jest dla mnie szczęśliwy. Pokonałem czarta, teraz mi służy i wykonuje czarną robotę.
  • 22:13:51, 13-01-2012 jakempa

    Psycholodzy twierdzą, ze przesądy są nam potrzebne, byśmy łatwiej mogli wyjaśniać sprawy, na które nie mamy wpływu, a które nie idą po naszej myśli.
    Jednak czasami, gdy ludzie głęboko wierzą w przesądy działają one jako samosprawdzające się przepowiednie.
    Dlatego, skierujmy energię na znaki losu, które kojarzą się z osiąganiem szczęścia i dążmy do jak najmniejszego stresu, który napewno przynosi większą szkodę niż jakiś np czarny kot
    który przebiegnie drogę,
  • 22:15:46, 13-01-2012 jakempa

    Jarosławie, i dobrze, nieraz pakt z diabłem a tym bardziej z czartem przynosi same korzyści

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy