Strona głównaStyl życiaPrzesilenie zimowe - dzień magiczny... i zapomniany

Przesilenie zimowe - dzień magiczny... i zapomniany

22 grudnia o godzinie 5:48 rozpoczyna się zima astronomiczna zima. Noc z 21 na 22 grudnia jest najdłuższa w roku. Od jutra zacznie wydłużać się dzień.
Przesilenie zimowe - dzień magiczny... i zapomniany Grudzień jest powszechnie uważany za miesiąc zimowy, głównie ze względu na tzw. zimę meteorologiczną, rozpoczynająca się z początkiem tego miesiąca. Tymczasem astronomiczna zima obejmuje tylko jedną trzecią miesiąca. Kalendarzowa zima trwa od 21 grudnia do 20 marca. Astronomiczna rozpoczyna się w tym roku 22 grudnia i zakończy kwadrans przed północą 21 marca. Dokładny początek astronomicznej zimy wyznacza przejście Słońca w znak Koziorożca.

Mimo, że mamy już od pewnego czasu zimę meteorologiczną, temperatury są nadal i wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie będzie „zielone” (czy jak twierdzą niektórzy – szare). Szczyt niskich temperatur przesuwa się bowiem w czasie i przypada nie na przełomie grudnia i stycznia, a nieco później – w miesiącach, w których czekamy już z utęsknieniem na wiosnę.

Czas przesilenia zimowego należy do czterech głównych dni zawiązanych ze Słońcem. Na półkuli północnej od tysiącleci obchodzono tego dnia święta i obrzędy związane ze światłem. Przykładem mogą być słowiańskie Gody, podczas których świętowało się zwycięstwo światła nad ciemnością. Trwające kilkanaście dni święto, poprzedzone przypadającym w przedzień Szczodrym Wieczorem, było czasem wolnym od pracy (poza nie dającymi się odłożyć zadaniami jak karmienie zwierząt), wypełnionym zabawami, ucztowaniem i obdarowywaniem się. Jak każdy z czterech głównych dni solarnych dzień ten miał przypisywaną także magiczną moc - wiele zwiazanych z nim obrzędów miało na celu poznanie przyszłości i zapewnienie sobie pomyślności u progu nowego roku.

Wiele obyczajów z tego okresu przeniknęło do chrześcijaństwa (, zdobienie i oświetlanie domów, dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole) i zyskało nowe znaczenie – oraz datę, bo część zwyczajów i obrzędów obchodzi się w , czyli kilka dni po przesileniu. Sama zaś data przechodzi często niezauważona, przypada bowiem na okres najbardziej intensywnego przygotowania do świąt.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:38:28, 23-12-2015 ~gość: 77.253.176.xxx

    no to, przecież dokładnie wszystkie te zwyczaje przejął katolicyzm i kontynuuje go pod postacią tzw, Bożego Narodzenia..........

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy