Strona głównaStyl życiaPrzestań się zamartwiać! Podpowiadamy, jak to zrobić

Przestań się zamartwiać! Podpowiadamy, jak to zrobić

Ciągłe martwienie się przeszkadza niemal we wszystkim - i codziennych obowiązkach i wielkich przedsięwzięciach. Przeczytaj, jak sobie z tym poradzić.
Przestań się zamartwiać! Podpowiadamy, jak to zrobić Jestem starym człowiekiem i poznałem wiele problemów, ale większość z nich nigdy nie nastąpiło", powiedział . Tak ma się rzecz z naszymi zmartwieniami. Ciągle nas coś niepokoi i nie potrafimy uciec od "czarnych myśli", choć w istocie to nic nie zmienia, a wiele z tych wizualizowanych, napawających lękiem scenariuszy nie realizuje się. W zakresie zmartwień badania wykazały, że:
  • 40 proc. twoich lęków nigdy nie zdarza, więc tracisz czas, by się tym martwić.
  • 30 proc z tego, czym się martwisz, już się stało. Ponieważ nie możesz zmienić przeszłości, nie ma sensu się na nią „obrażać".
  • 12 proc. zmartwień stanowią niepotrzebne obawy, takie jak to, co ktoś o tobie myśli.
  • 10 proc. niepokojów dotyczy drobnych i nieistotnych spraw, takich jak, co zjeść na obiad, czy w co się ubrać.
Mechanizm zamartwiania się jest prosty. Stanowi ono pewien nawykowy sposób myślenia, który ma wpływ na zachowanie. Ludzie , ponieważ sądzą, że coś złego się wydarzy lub może się wydarzyć. W efekcie stają się nadmiernie czujni i nie są w stanie osiągnąć spokoju. Uważają, że ciągła uwaga pomoże w zapobieżeniu ewentualnym nieszczęściom i czują się winni, jeśli nie udaje się przewidzieć wypadków, krzywd czy katastrof.

Dlaczego nie warto się martwić „na zapas"? Towarzyszący temu ciągły niepokój sprawia, że stale jesteś spięty/a i nerwowy/a. Nie potrafisz się zrelaksować i coraz trudniej ci (i innym) z tobą wytrzymać. Co więcej, permanentnie strapieni ludzie częściej zmagają się z określonymi dolegliwościami, takimi jak: , nudności, zmęczenie, bóle, objawy .
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy