Strona głównaStyl życiaRadio dla starszych i samotnych

Radio dla starszych i samotnych

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.
W licznych badaniach potwierdzono, że społeczna i emocjonalna izolacja ludzi starszych powoduje obniżenie jakości życia, a co za tym idzie stanu zdrowia i zmniejszenie statystycznej długości życia. Istnieje także związek pomiędzy samotnością a rozwojem depresji, depresja zaś okazuje się być najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym w podeszłym wieku.

Dyrektor Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia, profesor Helen Bartlett zapowiedziała, że radio zacznie nadawać początkowo dla domów opieki znajdujących się w Brisbane i okolicy, do końca 2008 roku ma dotrzeć do 500 placówek. Długoterminowym celem pomysłodawców jest nadawanie programu odbieranego przez wszystkie ośrodki dla osób starszych w Australii, których jest około 4000.

„Szacuje się, że 6,5% Australijczyków powyżej 65 - go roku życia doświadcza stanów depresyjnych co roku, z tym, że ten odsetek nie rozkłada się równomiernie, największa liczba osób cierpiących z powodu depresji to mieszkańcy domów opieki”, wskazuje profesor Bartlett.

Radio ma nadawać programy skierowane specjalnie do seniorów, przewidywane są audycje umożliwiające przesyłanie znajomym życzeń z okazji urodzin i innych rocznic, emitowanie piosenek na życzenie. Nowe medium ma pomóc słuchaczom w nawiązywaniu znajomości, podawać informacje dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego w starszym wieku, radzić w kwestiach dotyczących seniorów, zachęcać słuchaczy do dzielenia się z innymi swymi doświadczeniami i wspomnieniami. Radio będzie się nazywało Silver Memories („Srebrne Wspomnienia”).

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć