Strona głównaStyl życiaRanking najwolniejszych miast - po centrum najlepiej... rowerem

Ranking najwolniejszych miast - po centrum najlepiej... rowerem

Poznań, Warszawa i Kraków to miasta o najbardziej zakorkowanych centrach. Średnia dzienna prędkość wynosi tam ok. 20 km/h. Nieco lepiej jest na trasach wjazdowych. Najszybciej można wjechać do Rzeszowa.
Po centrum miast najlepiej... rowerem Specjaliści z Korkowo.pl przeanalizowali informacje o prędkościach kilku tysięcy pojazdów, które poruszały się po ulicach 9 miast. Najgorzej wygląda sytuacja w Poznaniu. W promieniu do dwóch kilometrów od ścisłego centrum średnia prędkość, w porannych godzinach szczytu, nie przekracza tu 19 km/h. Między 16:00 a 18:00 oscyluje w granicach 20 km/h. Niewiele szybciej można przejechać przez centrum Krakowa i Warszawy – średnie prędkości z jakimi poruszają się kierowcy zarówno rano, jak i popołudniu nie przekraczają 21 km/h.

Podobnie jeżdżą kierowcy Wrocławia, Szczecina i Łodzi – prędkościomierze w godzinach 6:00 - 9:00 wskazują średnio 22-23 km/h. Nieco lepsza sytuacja panuje w Gdańsku. Tu kierowcy jeżdżą po centrum średnio 25 km/h. Najlepiej na tle polskich aglomeracji wypadają Białystok i Rzeszów – w szczytach komunikacyjnych ścisłe centrum pokonuje się ze średnią prędkością 27 km/h.

– Centra miast są zakorkowane do granic możliwości. Dane pokazują, że po większości szybciej można poruszać się rowerem niż samochodem. Władze miejskie starają się walczyć z tym zjawiskiem stosując protezy w postaci kolejnych zakazów, zamiast stawiać na rozbudowę infrastruktury np. w postaci parkingów buforowych – mówi Dawid Nowicki z serwisu Korkowo.pl.

Wrocław już w przyszłym roku zamierza rozpocząć proces zamykania centrum dla kierowców, docelowo obejmując zakazem wjazdu całą strefę między fosą a Odrą. W tyle nie pozostaje Gdańsk. – Takie rozwiązania spowodują, że korki nie znikną, tylko nasilą się w innym miejscu – podsumowuje Nowicki.

Gdzie najłatwiej wjechać?

Ranking najwolniejszych miast wygląda inaczej jeśli analizowane są prędkości z jakimi można dojechać od granic miast do centrów. Pod tym względem najlepiej sytuacja wygląda w Warszawie i Rzeszowie, gdzie średnia prędkość w godzinach porannych to 46-47 km/h, a po południu 48 km/h.

Nieco gorzej dojeżdża się do śródmieść Wrocławia, Krakowa i Gdańska – średnio 40-43 km/h. Kolejny raz najsłabiej wypada stolica Wielkopolski – prędkościomierze w godzinach szczytu wskazują średnio zaledwie 36 km/h. Prędkości rosną wraz z oddalaniem się od centrów.

Poniżej analiza sytuacji w poszczególnych miastach.

Warszawa
Stolica jest najrozleglejszym i najbardziej specyficznym z badanych miast. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu przez ścisłe centrum można jechać średnio 21 km/h. W odległości 2-5 km od ścisłego centrum, na ulicach, takich jak Czerniakowska czy al. Prymasa Tysiąclecia, kierowcy jeżdżą z prędkością ok. 47 km/h. Taka średnia utrzymuje się jednak również w dalszych częściach miasta, np. na al. Armii Krajowej, Toruńskiej czy Puławskiej. W odległości od 5-10km od ścisłego centrum średnie prędkości oscylują w granicach 48-49km/h.

Kraków
Miasto jest stosunkowo wolne na tle całej Polski. W godzinach porannego szczytu (6:00 – 9:00) w ścisłym centrum pojedziemy z średnią prędkością 21 km/h. Identycznie wygląda sytuacja w godzinach popołudniowych 16:00 – 18:00. To wynik słabszy, niż w Łodzi, Gdańsku czy Wrocławiu i lepszy tylko od Poznania. Poza ścisłym centrum (w promieniu 2-5km) osiągniemy w tych godzinach średnio 41 km/h.

Wrocław
Stolica Dolnego Śląska nie należy do najszybszych polskich miast. Prędkość osiągana w centrum w godzinach porannego szczytu (6:00-9:00) to średnio 22 km/h. W strefie okalającej ścisłe centrum miasta (2-5km) pojedziemy średnio 40 km/h. Gdy oddalamy się od centrum i wyjeżdżamy poza miasto, np. al. Sobieskiego, Żmigrodzką czy Opolską, prędkość w odległości od 2-10 km od centrum stabilizuje się w granicach 42- 47 km/h, a potem rośnie do 54. Wolniej jeździ się tylko w Gdańsku i Poznaniu.

Poznań
Stolicę Wielkopolski charakteryzuje najwolniejsze w Polsce centrum - w godzinach porannego szczytu pojedziemy ze średnią prędkością 19 km/h. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w godzinach popołudniowych 16:00-18:00, gdzie średnia prędkość w ścisłym centrum nie przekroczy 20km/h. Również dalej, na ulicach dojazdowych, w promieniu dwóch do pięciu kilometrów od centrum nie osiągniemy zawrotnych prędkości – średnia 36 km/h rano (6:00-9:00) i 37 km/h popołudniu (16:00-18:00) to także najsłabszy wynik w kraju. Szanse na przyśpieszenie kierowcy mają dopiero na obrzeżach miasta.

Łódź
Przez ścisłe centrum Łodzi przejedziemy w godzinach największego szczytu szybciej, niż w Szczecinie i Wrocławiu – średnio 23 km/h. To przyzwoity wynik na tle kraju. Dalej od centrum średnia prędkość wzrasta do 43-44 km/h i jest to wynik lokujący Łódź w środku stawki. Zwiększenie prędkości średniej do ponad 50 km/h następuje dopiero po przejechaniu np. Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego czy Konstantynowa Łódzkiego.

Gdańsk
Gdańsk na tle kraju wypada nie najgorzej – w godzinach komunikacyjnego szczytu przejedziemy przez ścisłe centrum ze średnią prędkością 24 km/h w godzinach 6:00-9:00 i 27 km/h między 16:00 a 18:00). Średnie prędkości poza ścisłym centrum - 40 km/h rano i 43 km/h popołudniu plasują miasto w środku stawki.

Białystok
Jedno z najszybszych miast w Polsce. W centrum Białegostoku zanotowano w godzinach szczytu najwyższą prędkość w kraju (podobnie jak w Rzeszowie) – 27 km/h. W godzinach 06.00-09.00 do centrum można dojechać z prędkością ok. 42 km/h, a między 16.00-18.00 – 47 km/h. Kierowcy wjeżdżający do Białegostoku ul. Baranowicką muszą zwolnić już od skrzyżowania z ul. Plażową. Wjeżdżając od północy trzeba zdjąć nogę z gazu na początku ul. Władysława Wysockiego, a od zachodu na ul. Generała Maczka.

Rzeszów
Rzeszów okazał się najszybszym miastem w Polsce. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu (6:00-9:00 i 16:00-18:00) w centrum stolicy Podkarpacia pojedziemy najszybciej – średnia 27 km/h to krajowy rekord. Również w drugim i trzecim pierścieniu od centrum miasta (2-5 km i 5-10 km od ścisłego centrum) prędkości należą do najwyższych – odpowiednio 47 km/h i 55 km/h. Należy jednak pamiętać, że Rzeszów nie jest najbardziej rozległym miastem.

Szczecin
Ścisłe centrum miasta najbardziej zakorkowane jest rano (6:00-9:00) i w popołudniu (16:00-18:00) – średnie prędkości to odpowiednio 22 km/h i 25 km/h. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę prędkości osiągane w odległości 2-5km od ścisłego centrum, na tle Polski Szczecin wypada bardzo przyzwoicie. Średnia dla godzin szczytu to 45 km/h – lepiej w tej strefie jeździ się tylko w Warszawie, Białymstoku i Rzeszowie.

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który na bieżąco prezentuje informacje o prędkościach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w ok. 15 tys. pojazdów poruszających się po ulicach 9 dużych miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Białystok, Rzeszów), w godzinach od 5:00 do 22:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-10 kilometrów od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast. W analizie nie wzięto pod uwagę danych z pojazdów poruszających się po autostradach A2, A4, które przechodzą w sąsiedztwie kilku z analizowanych miejscowości.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:27:43, 10-06-2011 ~gość: 83.26.67.xxx

    W dużych miastach o wiele bardziej opłaca się jazda na rowerze niż autem. Samochody zawsze stoją w korkach, a najgorsze są te chwile kiedy termometr pokazuje +30 stopni. Wtedy stanie w korku w aucie jest jak tortura. Dlatego wybieram rower, ostatnio zakupiłem solidny sprzęt od Gianta, który mam nadzieję, że posłuży mi kilka dobrych lat.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy