31-07-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jak wynika z szacunków ONZ, do 2050 roku na świecie będzie żyło 9,7 miliardów ludzi, a pod koniec stulecia będzie nas już 11,2 miliardów.
![Raport ONZ: do połowy stulecia na świecie będzie żyło niemal 10 miliardów ludzi [© Fotimmz - Fotolia.com] Raport ONZ: do połowy stulecia na świecie będzie żyło niemal 10 miliardów ludzi [© Fotimmz - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Raport-ONZ-do-polowy-stulecia-na-swiecie-bedzie-zylo-niemal-10-miliardow-ludzi_img55bb442def8b3.jpg)
Dzisiaj na całym globie żyje 7,3 miliarda ludzi, w tym po ponad miliard mieszkańców mają zarówno Indie, jak i Chiny. W 2030 roku liczba ta zwiększy się do 8,5 miliarda, a po kolejnych dwudziestu latach ziemska populacja będzie sobie liczyła niemal 10 miliardów ludzi, by pod koniec wieku osiągnąć poziom ponad 11 miliardów.
Raport ujawnia, że w okresie 2015-2050 połowa wzrostu liczby ludności zostanie skoncentrowana w dziewięciu krajach: Indiach, Nigerii, Pakistanie, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Tanzanii, USA, Indonezji i Ugandzie. W 2022 roku liczba ludności Indii przewyższy liczbę mieszkańców Chin.
Szacunki liczebności populacji mają na celu mobilizację społeczności międzynarodowej w działaniu na rzecz osłabienia niebezpieczeństwa globalnego ocieplenia oraz realizacji ambitnych celów walki z i .
To szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu najbliższych trzech-czterech dekad populacje 28 krajów afrykańskich wzrosną dwukrotnie, a do roku 2100 ludność 10 krajów afrykańskich zwiększy się co najmniej pięciokrotnie, do tych państw należą: Angola, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Mali, Niger, Somalia, Uganda, Zjednoczona Republika Tanzanii i Zambii.
„Koncentracja wzrostu liczby ludności w krajach najuboższych oznacza specjalny zestaw wyzwań - trudniejsze jest wyeliminowanie ubóstwa i nierówności, walka z głodem i niedożywieniem oraz edukacja i utrzymanie służby zdrowia, a wszystkie są kluczowe dla sukcesu nowego planu zrównoważonego rozwoju ", powiedział John Wilmoth, dyrektor Wydziału ds. Ludności DESA ONZ.
Jednocześnie w wielu regionach odnotowuje się istotne społeczeństw w ciągu najbliższych kilku dekad, np. w Europie do 2050 roku 34 procent ludności będzie miało ponad 60 lat. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz w Azji populacja ludzi po sześćdziesiątce stanowi obecnie 11 - 12 procent, natomiast w 2050 roku wyniesie ponad 25 procent. Ogólnie rzecz ujmując, obecnie 0,9 miliarda ludzi ma ponad 60 lat, w 2050 roku będzie ich już 2,1 miliardy, a w 20100 roku - 3,2 miliardy.