Strona głównaStyl życiaRelaks to dobry sposób na objawy menopauzy

Relaks to dobry sposób na objawy menopauzy

Kobiety, które wzięły udział w terapii grupowej i nauczyły się relaksować, o połowę zmniejszyły objawy związane z menopauzą.
Relaks to dobry sposób na objawy menopauzy [fot. Susanne Jutzeler, Schweiz, from Pixabay]
Siedem na dziesięć kobiet doświadczających menopauzy w pewnym jej momencie zmaga się z i nadmiernym poceniem się. U jednej na dziesięć pań takie dolegliwości trwają pięć lat lub dłużej, wywołując silny dyskomfort w sytuacjach społecznych i bezsenność.

Sam mechanizm powodujący uderzenia gorąca nie jest w pełni poznany, wiadomo jednak, że zmniejszające się ilości żeńskiego hormonu estrogenu oddziałują na mózgowy ośrodek regulacji ciepła.

Leki zawierające estrogen dają dobry efekt. Jednakże odkryto, że takie leczenie może zwiększyć ryzyko i chorób układu krążenia, stąd stosowanie terapii tego rodzaju stało się znacznie rzadsze.

Popularność zyskały alternatywne formy leczenia. Szwedzcy medycy sprawdzili skuteczność akupunktury, ćwiczeń i , którego uczono w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną opracowaną przez psychologa Larsa-Görana Ost.

Do badań zaproszono kilkadziesiąt kobiet, które odwiedzały lekarza z powodu umiarkowanych do ciężkich objawów pojawiających się co najmniej 50 razy w tygodniu. Losowo przydzielono je do jednej z dwóch grup: pierwsza uczestniczyła dziesięciu sesjach terapii grupowej, druga zaś nie otrzymała żadnego leczenia.

Terapia polegała na nauce relaksacji ciała za pomocą różnych technik, w tym technik oddechowych. Uczestniczki miały też wykonywać ćwiczenia w domu. Chodziło bowiem o to, aby samodzielnie nauczyły się stosować tę metodę i potrafiły radzić sobie z objawami.
Podczas badań i przez kolejne trzy miesiące panie odnotowywały nasilenie uderzeń gorąca. Kilkakrotnie też wypełniały ankietę dotyczącą jakości życia, a także badano ich próbki śliny pod kątem ilości hormonu , kortyzolu.

U kobiet, które nauczyły się relaksować, liczba uderzeń gorąca zmniejszyła się średnio z 9,1 dziennie do 4,4; efekt utrzymywał się przez trzy miesiące od ostatniej sesji terapeutycznej. W grupie kontrolnej ilość ataków również spadła, jednakże tylko z 9,7 do 7,8.

Co więcej, uczestniczki, które nauczyły się relaksować, deklarowały też poprawę, jeśli chodzi i koncentrację, jakość snu i poziom lęku. Nie odnotowano jednak znaczących różnic w poziomie hormonu stresu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:06:58, 20-10-2022 lisson

    relaks zawsze mile widziany jak zaczęlam wchodzić w okres menopauzy czulam się fatalnie, zmiany nastroju, pocenie się, to było bardzo uciążliwe, zaczęłam regularnie brać promensil forte, to suplement na bazie czerwonej koniczyny, która oprócz tego, że stabilizuje nastrój dobrze działa także na układ kostny i krwionośny
    ... zobacz więcej
  • 00:11:03, 28-12-2022 aurelia66

    Pewnie, że tak. Jakiekolwiek napięcia warto w porę niwelować, by zwyczajnie nie przerodziły sie z czasem w przewlekle problemu. Tutaj https://www.naturamed.pl/masaze-lecznicze/ wykonują profesjonalne masaże lecznicze dzięki którym rozmasowuje się napięcie mięśniowe i rozładowuje złe emocje

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć