Strona głównaStyl życiaRoszczeniowość niszczy życie

Roszczeniowość niszczy życie

Roszczeniowość - cecha osobowości związana z przesadnym poczuciem wyższości i zasługiwania na coś - może prowadzić do ciągłego rozczarowania, niespełnionych oczekiwań i nawykowych, samonapędzających się zachowań, które pociągają za sobą bardzo wysokie koszty psychologiczne i społeczne.
Roszczeniowość niszczy życie
Określone cechy osobowości mogą prowadzić do cyklicznie powtarzających się wysokich poziomów . Silna roszczeniowość jest toksyczną cechą , narażającą ludzi na ryzyko poczucia frustracji, nieszczęścia i rozczarowania życiem - mówi psycholog Joshua Grubbs z Case Western Reserve University.

- Życie, zdrowie, starzenie się i środowisko społeczne nierzadko nie układają się tak, jak byśmy chcieli. Konfrontacja z tym jest szczególnie groźna dla osoby roszczeniowej, ponieważ narusza to jej poczucie wyższości - mówi prof. Grubbs.

W reakcji na niesprawiedliwość, roszczeniowi ludzie często skierowują swój gniew na zewnątrz, obwiniając innych, a jednocześnie upewniają się o własnej wyjątkowości - i podobny cykl zachowań i emocji rozpoczyna się na nowo.

Taki cykl ma trzy etapy:
  • Po pierwsze, roszczeniowość stwarza podatność na niespełnione oczekiwania.
  • Niespełnione oczekiwania prowadzą do niezadowolenia i innych niestabilnych .
  • Niepokój emocjonalny wymaga jakiegoś remedium, co prowadzi do wzmocnienia poczucia wyższości.
- Wzmocnienie przekonania o swojej wyjątkowości może dać tymczasową ulgę podczas stresu wywołanego roszczeniowością - mówi prof. Julie Exline, współautorka badań. Jednakże te korzyści są krótkotrwałe, długoterminowe konsekwencje związane z zachowaniem roszczeniowym obejmują: kiepskie relacje, konflikty interpersonalne i .
Cały sposób myślenia jest nastawiony przeciwko innym. Kiedy ludzie sądzą, że powinni mieć wszystko, czego chcą - często ot tak po prostu - dzieje się to kosztem relacji z innymi i własnego szczęścia - wskazuje prof. Exline.
Już poprzednie badania pokazały, że postawa roszczeniowa jest coraz powszechniejsza - szczególnie tak zwani „milenialsi" wykazują ją silniej niż poprzednie pokolenia; taka cecha ma szczególnie podatny grunt w silnym indywidualizmu cenionym przez społeczeństwo i kulturę amerykańską, uważa Exline.

I jakkolwiek nie ma klarownej drogi wyjścia z cyklu roszczeniowego zachowania, wcześniejsze analizy dowiodły, że postawa pokory i wdzięczności mogą chronić przed niepokojem i lękiem związanym z roszczeniowością. Dzięki wypracowaniu poczucia bezpieczeństwa, psychologowie pomagają roszczeniowym ludziom poczuć się bardziej związanymi z innymi i znaleźć wspólną płaszczyznę w ograniczeniach i obecnym w każdym ludzkim życiu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy