Strona głównaStyl życiaRówność płci pomaga dłużej żyć i kobietom, i mężczyznom

Równość płci pomaga dłużej żyć i kobietom, i mężczyznom

Globalnie sprawdzono, w jaki sposób równość płci może mieć związek ze średnią długością życia. Okazało się, że równość przekłada się na to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni żyją dłużej.
Równość płci pomaga dłużej żyć i kobietom, i mężczyznom
Początkowo korzyści dotyczą głównie życia i zdrowia kobiet, jednak postęp w zakresie równouprawnienia pomaga również mężczyznom żyć dłużej, zmniejszając różnicę między płciami w oczekiwanej .

- Wiele czynników, które decydują o tym, jak długo będziesz żyć - takie jak warunki pracy i życia, ekspozycja na zanieczyszczenia, dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, poziom dochodów oraz wsparcia społecznego - nakłada się na różnice między płciami na całym świecie - mówi dr Cat Pinho-Gomes z The George Institute for Global Health.

- Ponieważ wiele krajów czyni coraz większe postępy w kierunku równouprawnienia płci, a kobiety mają możliwość pełniejszego uczestnictwa w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym, całe społeczeństwo czerpie z tego korzyści - dodaje.

Według najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego globalne aspekty, takie jak rosnące koszty utrzymania, pandemia COVID-19, kryzys klimatyczny oraz konflikty i przesiedlenia hamują postęp w kierunku równości płci. To z kolei zagraża rozwojowi społeczno-gospodarczemu oraz poprawie warunków życia i pracy, ograniczając wzrost średniej długości życia, który nastąpił w ostatnich dekadach.

Aby zbadać, czy równouprawnienie płci było związane z oczekiwaną długością życia kobiet i mężczyzn oraz ocenić różnicę między płciami w oczekiwanej długości życia na całym świecie, zastosowano zmodyfikowany globalny indeks różnic między płciami, który wykorzystano w analizie 156 krajów w latach 2010-2021.

Spośród trzech wymiarów uwzględnionych w tym badaniu (tj. udział w życiu politycznym oraz możliwości ekonomiczne i edukacyjny), równouprawnienie płci w edukacji miało najsilniejszy związek z dłuższym życiem zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
- Sugeruje to, że inwestowanie w edukację ma ogromne znaczenie, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie wiele dziewcząt ciągle ma ograniczony dostęp do edukacji, a zasoby są ograniczone - dodaje dr Pinho-Gomes.

- Nawet w bogatszych krajach, gdzie w ostatnim czasie poczyniono znaczne postępy w walce z nierównością płci, inwestowanie w równouprawnienie może dalej korzystnie wpływać na długość życia, szczególnie mężczyzn. Widzieliśmy to już w przypadku państw UE, co potwierdza nowe wyniki - zauważa dr Pinho-Gomes.

- Słabszy związek między równością płci w dziedzinie politycznej a różnicą w oczekiwanej długości życia wskazuje, na ile równość płci jest wdrażana przez systemy polityczne na całym świecie. Jak widzieliśmy przy ostatnich rezygnacjach prominentnych polityków, kobiety ciągle napotykają poważne wyzwania w tej dziedzinie, w tym zmagają się z , równoważeniem życia prywatnego, rodzinnego i politycznego, zdobywaniem poparcia partii - mówi dr Pinho-Gomes.

Ogólnie rzecz biorąc, w 2021 roku każda dziesięcioprocentowa poprawa globalnego indeksu różnic między płciami wiązała się z 4,3-miesięcznym wzrostem oczekiwanej długości życia kobiet i 3,5-miesięcznym wzrostem długości życia mężczyzn.

- Podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet nie zapominajmy, że - jak pokazują badania - zwiększenie reprezentacji kobiet w wielu sektorach przyczynia się do bogatszych, a tym samym zdrowszych społeczeństw dla wszystkich - zaznacza dr Pinho-Gomes.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy