Strona głównaStyl życiaRuch uliczny - jego dźwięk nasila stres i niepokój

Ruch uliczny - jego dźwięk nasila stres i niepokój

Dźwięki wytwarzane przez ruch pojazdów, mogą osłabiać pozytywny wpływ krajobrazów dźwiękowych przyrody na poziom stresu i niepokoju ludzi.
Ruch uliczny - jego dźwięk nasila stres i niepokój [fot.  Jonas KIM from Pixabay]
Dotychczasowe badania pokazują, że naturalne dźwięki, takie jak śpiew ptaków, mogą obniżać ciśnienie krwi, tętno i częstość oddechów, a także poziom i niepokoju.

Z kolei antropogeniczne, czyli wynikające z działalności człowieka, dźwięki, takie jak hałas uliczny lub lotniczy, mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie na różne sposoby.

W nowych testach kilkadziesiąt osób słuchało trzech trzyminutowych ścieżek dźwiękowych: nagranych o wschodzie słońca w West Sussex w Wielkiej Brytanii, tej samej ścieżki połączonej z ruchu drogowego wydawanym przez pojazdy poruszające się z prędkością 20 mil (ok 32 km/h) na godzinę oraz tej samej ścieżki z hałasem samochodów jadących 40 mil (ok. 64 km/h) na godzinę.

Ogólny i niepokój oceniano przed i po wysłuchaniu zestawów dźwiękowych za pomocą skali samooceny.

Jak się okazało, słuchanie odgłosów naturalnego krajobrazu zmniejszyło poziom stresu i lęku, a także poprawiło nastrój po doświadczeniu jakiegoś bodźca stresowego. Jednak korzyści te były ograniczone, gdy uwzględniono dźwięki ruchu ulicznego.
Sama naturalna ścieżka dźwiękowa wiązała się z najniższym poziomem stresu i niepokoju, a najwyższe ich nasilenie odnotowano po wysłuchaniu dźwięków, które obejmowały ruch uliczny o prędkości 40 mil na godzinę.

Jak uważają autorzy, zmniejszenie szybkości ruchu na obszarach miejskich może wpływać na zdrowie i samopoczucie ludzi nie tylko poprzez poprawę bezpieczeństwa, ale także poprzez mniejsze zakłócanie naturalnych dźwięków.

- Nasze badanie pokazuje, że słuchanie odgłosów naturalnych odgłosów natury może zmniejszyć stres i niepokój, a dźwięki antropogeniczne, takie jak hałas uliczny, mogą osłabiać te pozytywne skutki. Zmniejszenie prędkości ruchu w miastach jest zatem ważnym krokiem w kierunku poprawy możliwości doświadczania pozytywnego wpływu natury na zdrowie i samopoczucie - mówią autorzy badań z University of the West of England.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy