Strona głównaStyl życiaRytuał parzenia herbaty

Rytuał parzenia herbaty

Herbata cieszy się dużą popularnością w naszym kraju Jest idealnym rozwiązaniem na zimne jesienne i zimowe wieczory, ale w pozostałych porach roku lubimy cieszyć się jej smakiem i aromatem. Przygotowanie herbaty może być prawdziwym rytuałem, który - jako taki - rządzi się niezmiennymi regułami.
Rytuał parzenia herbaty [© Carmen Steiner - Fotolia.com] Podstawowym składnikiem napoju jest oczywiście herbata. Istnieją cztery podstawowe gatunki herbaty – czarna, zielona, czerwona i biała, a każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i smakiem. Herbata zielona np. zawiera minerały: fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk oraz witaminy: A, B1, B2, C, E, K i chroni przed skrzepami i chorobą wieńcową serca, przeciwdziała nadciśnieniu, obniża poziom cholesterolu, uodparnia organizm, zwalcza bakterie i wirusy. Czarna herbata stanowi odmianę herbaty zielonej- proces pełnej fermentacji wywołuje zmianę koloru listków na brązowy. Herbaty czerwone- są częściowo fermentowane i wykazują właściwości herbat czarnych i zielonych. Herbaty białe, najrzadziej spotykane, otrzymywane są poprzez proces więdnięcia i suszenia listków. Wysokogatunkowa herbata liściasta z pewnością nie należy do najtańszych, ale jej wysokiej jakości smak i zapach pozostaje bezdyskusyjny.

Ważnym element procesu stanowi również woda. Obok tej najzwyklejszej, płynącej z kranu, można stosować specjalny filtr lub używać wody mineralnej czy oligoceńskiej.

Sposób parzenia też nie jest obojętny. Należy zacząć od ogrzania filiżanki lub czajniczka. Następnie wsypać po jednej łyżeczce herbaty na osobę. Czarne i czerwone herbaty powinno się zawsze zalewać wodą przegotowaną do tzw. momentu „białego wrzenia”, kiedy woda ma temperaturę 95 stopni C. Z kolei białych i zielonych herbat nie należy zalewać wrzątkiem. Woda powinna mieć temperaturę 65-85?C. Czas parzenia to od 2 do 6 minut, w zależności od tego, jak mocną herbatę chce się otrzymać. Herbatę warto podawać zaraz po zaparzeniu – będzie ona najsmaczniejsza, jeśli pozostanie w dzbanku nie dłużej niż 10 minut.

Smakosze herbaty podkreślają, że najlepiej smakuje w porcelanowych filiżankach. Filiżanki powinny być wykonane z jak najcieńszej porcelany. Czarną herbatę najlepiej podawać w filiżankach z białej porcelany, ponieważ tylko takie naczynia pozwalają w pełni docenić przepiękny kolor naparu. Klasyczna biel porcelany podkreśli barwę herbaty.

Warto jeszcze wspomnieć o dodatkach do herbaty, można ją pić z cukrem, miodem, mlekiem, cytryną, imbirem i temu podobnymi elementami-wg własnego uznania.

Pozostaje już tylko cieszyć się niebagatelnym smakiem tak starannie przygotowanej herbaty. Zarówno parzenie, jak i jej picie może być rytuałem, którego celebrowanie staje się dużą przyjemnością.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy