Strona głównaStyl życiaRzuć papierosy. Zyskasz poczucie szczęścia i satysfakcji

Rzuć papierosy. Zyskasz poczucie szczęścia i satysfakcji

Jednym z postanowień noworocznych powinno być rzucenie palenia. Ci, którym się to udało, są bardziej zadowoleni ze swojego życia i czują się zdrowsi, i to nie tylko po roku, ale i po trzech latach, w porównaniu do osób ciągle palących.
Rzuć papierosy. Zyskasz poczucie szczęścia i satysfakcji
Bez wątpienia rezygnacja z palenia poprawia zdrowie, a nawet ratuje życie. Mniej jasne było, jak wpływa na jakość życia byłych palaczy. Na Uniwersytecie Wisconsin sprawdzono, czy rzucenie palenia może poprawić samopoczucie psychiczne.

Palacze mają silne przekonanie, że rzucenie obniży jakość ich życia. Pozytywne doświadczenia związane z rezygnacją z nałogu, w tym poprawa samopoczucia, mogą być dobrą motywacją do walki z uzależnieniem od nikotyny.

Oceniono ogólną , zdrowie, poziom pozytywnych i negatywnych emocji, satysfakcję ze związku oraz obecność stresorów u palaczy, którzy próbowali porzucić swój nałóg.

Ocena jakości życia objęła: zdrowie, samoocenę, filozofię życiową, poziom życia, rodzaj pracy, formy rekreacji, czas poświęcany na naukę, poziom kreatywności i zaangażowania społecznego, związek, , relacje z dziećmi i dalszymi krewnymi, sąsiedztwem i społecznością.

Palacze, którym udało się porzucić nałóg, nie doświadczyli osłabienia jakości życia z powodu rezygnacji z palenia. Wręcz odwrotnie - zauważalna była poprawa. W porównaniu z tymi, którzy ciągle palili, osoby, które rzuciły papierosy, uzyskały wyższe wyniki w mierze ogólnej jakości życia, stanu zdrowia i poziomu pozytywnych emocji, zarówno po roku, jak i po trzech latach. Ludzie ci czuli się lepiej i mieli mniej .

- Rzucenie palenia poprawia samopoczucie w porównaniu z kontynuowaniem tego nałogu. Palacze mogą sądzić, że rezygnacja z palenia obniży satysfakcję z życia lub jego jakość- ponieważ obawiają się, że zaburzy to rutynę, zakłóci relacje międzyludzkie, zabierze przyjemność. Nasze odkrycia sugerują, że w dłuższej perspektywie jednak ludzie będą szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swojego życia, jeśli porzucą nałóg palenia, niż jeśli tego nie zrobią - mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy