19-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Czym cechują się ludzie, którzy starają się zachować samokontrolę? Zwykle są bardziej rozgniewani.
- Postanowiliśmy zbadać, czy okazywanie samokontroli może rzeczywiście prowadzić do szerokiej gamy zachowań i preferencji związanych z gniewem - mówią David Gal z Northwestern University i Wendy Liu z University of California San Diego.
- Badania wykazały, że wykazywanie zwiększa prawdopodobieństwo agresywnego zachowania wobec innych, a osoby będące na diecie są znane z drażliwości i skłonności do irytacji - wyjaśniają autorzy.
Naukowcy odkryli, że osoby wykazujące się samokontrolą częściej preferowały filmy o tematyce gniewu, bardziej koncentrowały się na gniewnych minach, były bardziej podatne na apele formułowane w gniewnej formie i wyrażały większą irytację w odpowiedzi na komunikaty wykorzystujące język kontroli, mające na celu przekonanie ich do zmiany nawyków związanych z .
W jednym z testów osoby, które wybrały jabłko zamiast tabliczki czekolady, częściej wybierały filmy z motywami gniewu i zemsty niż łagodniejsze obrazy. W innym teście uczestnicy, którzy wykazali się powściągliwością finansową, wybierając bon upominkowy na artykuły spożywcze zamiast bonu na zabiegi w spa, bardziej koncentrowali się na rozgniewanych twarzach niż na przestraszonych.
W trzecim eksperymencie osoby będące na diecie miały bardziej przychylne zdanie o przesłaniu politycznym, które zawierało apel oparty na gniewie (jeśli nie zwiększy się funduszy na szkolenie policji, więcej przestępców ucieknie z więzienia) niż o przesłaniu smutnym.
Wreszcie uczestnicy, którzy wybrali zdrową przekąskę zamiast smacznej, mniej zdrowej, byli bardziej zirytowani komunikatem marketingowca, który zawierał język kontroli (słowa takie jak „powinieneś", „należy" i „musisz").
Warto mieć większą świadomość potencjalnych negatywnych emocji wynikających z zachęcania ludzi do wykazywania większej samokontroli w codziennych wyborach, uważają autorzy. Zamiast tego interwencje behawioralne mogą polegać na szerszym zakresie metod, aby wspierać pozytywne zachowania w dążeniu do długoterminowych , dodają.
Na podstawie: