Strona głównaStyl życiaSamotna Wielkanoc? Świąteczny czas bez rodziny nie musi być smutny

Samotna Wielkanoc? Świąteczny czas bez rodziny nie musi być smutny

Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.
Samotna Wielkanoc? Świąteczny czas bez rodziny nie musi być smutny [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com]

„Przyjaciele to rodzina, którą wybierasz"

Jeśli, bez względu na powody, nie możesz spędzać Wielkanocy z krewnymi, nie zapominaj, że pojęcie rodziny może być znacznie szersze. Na pewno masz przyjaciół czy sąsiadów, z którymi jesteś blisko, nie obawiaj się więc zaproponować wspólnego świątecznego obiadu. Jeśli dobrze rozejrzysz się dokoła, zobaczysz, że znacznie więcej ludzi nie może liczyć na spotkania z .

Bądź proaktywny/a

To się wiąże z poprzednią wskazówką. Nie siedź z założonymi rękami, bo niczego nie zmienisz. Rozjerzyj się dokoła, sprawdź, jak inni spędzają Święta. Obecnie wiele rodzin nie ma okazji do spotkań nawet w świąteczne dni ze względu na znaczną odległość między miejscami zamieszkania, stąd warto przedsięwziąć jakieś kroki, by zjednoczyć tych, którzy są fizycznie bliżej. Nie musisz być spokrewniony/a z ludźmi, z którymi warto świętować.

Podróżuj

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyjedź na Święta. Przebywanie podczas nich poza domem nadaje im zupełnie nowy wymiar. Będziesz miał/a okazję do zwiedzania, skosztowania innej kuchni, wypróbowania rozmaitych hotelowych udogodnień, w tym , czy jaccuzzi. Zmiana otoczenia sprawi, że nie będziesz miał/a poczucia starty z powodu Świąt bez rodziny.

Zostań wolontariuszem

Nic tak nie poprawia humoru, jak pomoc innym. Zyskujemy wówczas bardzo przyjemne poczucie dobrze wykonanego zadania i bycia potrzebnym. Może Twoja pomoc przydałaby się w pobliskim domu dziecka lub domu seniora, czy też w organizacji charytatywnej, która organizuje Wielkanoc dla ludzi niepełnosprawnych, biednych, i innych potrzebujących wsparcia.

Zaplanuj swój doskonały dzień

Jeśli masz spędzić w , niech to będą najlepsze Święta w pojedynkę, jakie możesz sobie wyobrazić. To właściwie zaledwie dwa dni, więc jesteś w stanie je zagospodarować. Jeśli chcesz zachować tradycję, odwiedź Groby Pańskie w kościołach w twoim mieście. Możesz też potraktować świąteczny czas niczym mini-wakacje, nadrób zaległości w lekturze, wybierz się do kina i na siłownię (szczególnie w drugi dzień Świąt takie miejsca są już pootwierane), idź na lub na , sprawdź, co grają w teatrze lub jakie są inne kulturalne przedsiewzięcia w okolicy.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy