Strona głównaStyl życiaSamotność i depresja skłaniają do nieustannego oglądania tv

Samotność i depresja skłaniają do nieustannego oglądania tv

Nieszkodliwe wydaje się przygotowywanie do kolejnego maratonu ulubionego serialu. Dlaczego jednak tak chętnie i długo oglądamy telewizję i czy naprawdę jest to bez znaczenia? Badania uczonych z University of Texas w Austin pokazały, że im bardziej jesteś samotny/a i przygnębiony/a, tym bardziej prawdopodobne jest, że spędzasz bardzo dużo czasu przed ekranem telewizora.
Samotność i depresja skłaniają do nieustannego oglądania tv [fot. FrankundFrei from Pixabay]
Kilkaset osób podało, jak często , jak często odczuwają samotność i objawy depresji, czy są zdolni do powstrzymania się od patrzenia w ekran, a wreszcie, z jaką częstotliwością przez wiele godzin „są przyklejeni" do tv. Odkryto, że im silniejszą i przygnębienie odczuwali uczestnicy badania, tym większe było prawdopodobieństwo, że będą oglądać telewizję, aby oddalić od siebie .

Okazało się również, że osoby, którym brakowało zdolności do kontrolowania siebie, były bardziej skłonne do długotrwałego oglądania tv. Widzowie ci nie potrafili przestać „skakać po kanałach", nawet jeśli byli świadomi, że mają inne obowiązki do wykonania.

Jak mówią autorzy, mało jest badań na temat długotrwałego oglądania tv, ponieważ jest to relatywnie nowe zachowanie. Jak wiadomo jednak, czynniki psychologiczne, takie jak samotność, objawy i niezdolność do samokontroli, są istotnymi wskaźnikami nieodpowiedzialnych zachowań przypominających . Często ludzie angażują się w nawykowe działania, aby tymczasowo zapomnieć o rzeczywistości, która jest pełna i symptomów depresyjnych. Także brak samokontroli może wpływać na poziom uzależniającego zachowania.

- Jakkolwiek niektórzy twierdzą, że nadmierne, długotrwałe oglądanie tv jest nieszkodliwym nałogiem, wyniki badania sugerują, że ma to niekorzystne skutki - mówi Yoon Hi Sung z University of Texas. - Zmęczenie fizyczne i problemy, takie jak otyłość oraz inne kłopoty zdrowotne, są związane z nadmiernym oglądaniem tv i stanowią powód do niepokoju. Kiedy takie zachowanie staje się coraz częstsze, oglądający mogą zaniedbywać swoją pracę i relacje z innymi. Chociaż mają świadomość, że nie powinni, trudno im oprzeć się chęci ciągłego oglądania kolejnych odcinków serialu - wskazuje Sung.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy