Strona głównaStyl życiaSamotność jest śmiertelna

Samotność jest śmiertelna

Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Teraz badacze z Brigham Young University w Provo podają, że odczuwanie odizolowania sprzyja wcześnniejszej śmierci.
Samotność jest śmiertelna [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Jakość i częstotliwość relacji między ludźmi ma wpływ na szanse na . Osoby samotne umierają wcześniej, tymczasem ci, którzy mogą liczyć na częste towarzystwo innych ludzi, żyją dłużej.

Jak wskazują autorzy badań, kontakty z innymi ludźmi są podstawową potrzebą człowieka. Przykłady pokazują, że niemowlęta, które są pozbawione kontaktu z innymi, nie tylko nie rosną prawidłowo, ale i częściej umierają. Co ciekawe, była stosowana jako forma kary, więc można mniemać, że od dawna odizolowanie rozpoznawano jako bardzo niekorzystne dla człowieka w każdym wieku.

Uczeni przeanalizowali najpierw dane zebrane w 148 badaniach z udziałem ponad 300 tysięcy osób. Wzięto pod uwagę także 70 innych badań z udziałem 3,4 mln. uczestników. Ustalono, że dobra sieć społeczna oznacza niższe o 50 proc. ryzyko wcześniejszej śmierci. Okazało się też, że odizolowanie społeczne, odczuwanie oraz mieszkanie w pojedynkę mają wpływ na zwiększenie ryzyka wcześniejszego zgonu.

Istnieją mocne dowody, że izolacja społeczna i samotność znacznie zwiększa ryzyko i że zakres tego ryzyka przekracza kilka wskaźników zdrowia, mówią autorzy badań. Wraz ze starzenia się społeczeństwa, wpływ problemu samotności na zdrowie publiczne prawdopodobnie wzrośnie. Sytuacja seniorów w wielu krajach wskazuje, że mamy do czynienia „epidemią samotności", mówią uczeni.

Wyniki badań przedstawiono podczas tegorocznej konwencji American Psychological Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + JEDEN =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X