Strona głównaStyl życiaSamotność seniorów

Samotność seniorów

Polacy preferują spędzanie czasu w wąskim gronie najbliższych – rodziny i/lub przyjaciół, zazwyczaj też właśnie wśród nich przebywają w wolnych chwilach. Tylko co czternasty lubi spędzać czas samotnie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Samotne spędzanie czasu wolnego zdecydowanie częściej deklarują osoby starsze.
Samotność seniorów [Fot. De Visu - Fotolia.com] Osoby, z którymi Polacy najchętniej spędzają , to przede wszystkim najbliższa rodzina, a więc rodzice, rodzeństwo, dzieci. Takie towarzystwo preferuje 37% ankietowanych. Ponad jedna czwarta (26%) najchętniej przebywa wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby – męża/partnera lub żony/partnerki. W szerokim gronie rodzinnym, a więc zarówno z najbliższą rodziną, jak i dalszymi krewnymi najbardziej lubi spędzać czas wolny co ósmy respondent (13%). Zbliżona liczebnie grupa (12%) najlepiej czuje się w towarzystwie bliskich znajomych i przyjaciół. Znacznie mniej popularne są zbiorowe formy spędzania wolnego czasu – zarówno wśród znajomych (2%), jak i wśród obcych (1%). Co dwunasty ankietowany (8%) najlepiej czuje się sam.

W porównaniu z badaniem sprzed dwunastu lat preferencje dotyczące doboru towarzystwa do spędzania wolnego czasu niemal się nie zmieniły. Minimalnie rzadziej Polacy wybierają towarzystwo najbliższej rodziny (spadek wskazań o 2 punkty procentowe), natomiast nieco częściej zależy im na spędzaniu czasu z partnerem lub partnerką (wzrost wskazań o 3 punkty). Zapewne związane jest to z faktem opóźniania lub też rezygnacji z decyzji o założeniu własnej rodziny.

Rodzina na pierwszym miejscu

W ciągu ostatniego roku najliczniejsza grupa (39%) spędzała go głównie w gronie n (rodziców, rodzeństwa, dzieci), ponad jedna czwarta (28%) przebywała przede wszystkim w towarzystwie swojego partnera lub partnerki, a co dziewiąty badany (11%) w szerszym gronie rodzinnym. Tyle samo respondentów (11%) spotykało się głównie z bliskimi znajomymi lub przyjaciółmi, a co czternasty (7%) swój wolny czas spędzał raczej samotnie. Nieliczni (łącznie 3%) przebywali najczęściej w większym gronie – wśród znajomych (2%) lub obcych (1%).

W ciągu ostatnich pięciu lat ubyło osób spędzających swój wolny czas głównie we dwoje – z najbliższą osobą (spadek wskazań o 7 punktów procentowych), a także tych, którzy zazwyczaj spotykają się z wieloma znajomymi oraz takich, którzy spędzają ten czas samotnie (spadek po 2 punkty). Przybyło natomiast badanych twierdzących, że w ostatnim roku najczęściej spotykali się w węższym lub szerszym gronie rodzinnym oraz w towarzystwie najbliższych znajomych i przyjaciół. Z dłuższej perspektywy trudno jest wskazać jednoznaczny kierunek zmian w omawianym zakresie.

Samotność seniorów

spędzanie czasu wolnego zdecydowanie częściej deklarują osoby starsze, mające 65 lat i więcej (14%). Natomiast najmłodsi respondenci (18–24 lata) znacznie częściej niż pozostali spędzają wolny czas głównie z przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi (34%). Wśród pozostałych osób najpopularniejsze jest spędzanie czasu w gronie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa, dzieci), najczęściej jednak w takim towarzystwie przebywają osoby w wieku od 35 do 44 lat (51% wskazań).

Dwie piąte ankietowanych (41%) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym jedynie nielicznym (4%) samotność doskwiera zawsze lub bardzo często. Niespełna jednej piątej respondentów (18%) sytuacje takie zdarzają się czasami, a porównywalna liczebnie grupa (19%) doświadcza ich bardzo rzadko. Ponad połowie badanych (58%) uczucie osamotnienia jest zupełnie obce.

Poczucie osamotnienia związane jest w dużej mierze ze stanem cywilnym respondentów. Najczęściej doświadczają go wdowy i wdowcy – ponad połowa badanych z tej grupy (55%) przynajmniej od czasu do czasu odczuwa samotność, w tym dla 12% jest to stan bardzo częsty lub wręcz permanentny. Samotność nierzadko doskwiera też osobom rozwiedzionym lub będącym w separacji – ponad połowa z nich doświadcza tego stanu rzadko (20%), czasami (31%) lub bardzo często (6%). Najrzadziej, jak wynika z deklaracji, osamotnione czują się osoby pozostające w związku małżeńskim. Prawie dwóm trzecim z nich (64%) nigdy nie zdarzyła się sytuacja, w której mimo obecności innych ludzi odczuwały samotność. Stan ten jest także obcy ponad połowie kawalerów i panien (53%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy