Strona głównaStyl życiaSelfie - im ich więcej, tym bardziej świadczą o narcyzmie

Selfie - im ich więcej, tym bardziej świadczą o narcyzmie

Media społecznościowe stały się ważnym elementem naszej codzienności, stąd nic dziwnego, że mogą o nas dużo powiedzieć - okazuje się, że im więcej zdjęć typu selfie publikujemy, tym bardziej wskazują na narcystyczny wymiar osobowości.
Selfie - im ich więcej, tym bardziej świadczą o narcyzmie [Fot. Tijana - Fotolia.com]
Spędzanie dni na robieniu selfie i umieszczaniu ich na portalach społecznościowych może sprzyjać rozwojowi narcyzmu, mówią uczeni z Uniwersytetu Swansea i Uniwersytetu w Mediolanie. Przejawy osobowości narcystycznej intensyfikują się u ludzi, którzy często robią i publikują zdjęcia samych siebie.

Autorzy przez kilka miesięcy obserwowali sposób wykorzystywania przez kilkadziesiąt osób mediów społecznościowych, takich jak , , Instagram i Snapchat. Przeciętnie uczestnicy korzystali z tych mediów do celów niezawodowych przez trzy godziny dziennie, ale niektórzy spędzali w nich nawet osiem godzin. Większość czasu poświęcali na przeglądanie Facebooka, mniej popularny był Instagram, najmniej zaś Twitter. Znaczna większość uczestników (dwie trzecie) używała tych portali do publikacji zdjęć.

Okazało się, że u ludzi, którzy częściej umieszczali swoje zdjęcia w Internecie, odnotowano znaczący wzrost cech narcystycznych - był on na tyle istotny, że u tych osób rozwinęło się narcystyczne zaburzenie osobowości, które przejawia się znacznym poczuciem własnej wyższości i wyjątkowości, osłabioną zdolnością do i skłonnością do instrumentalnego wykorzystywania innych. Co ciekawe, u osób korzystających z mediów społecznościowych głównie do publikowania wiadomości tekstowych nie zanotowano rozwoju narcystycznych cech.

Wyniki wskazują, że ryzyko klinicznej formy zaburzeń narcystycznych dotyczy około 20 proc. badanych. Okazuje się, że możliwość kreowania swojego wizerunku, znaczącej kontroli nad sposobem prezentowania samych siebie sprzyja rozwojowi pragnienia bycia podziwianym i pretensjonalnemu poczucie własnego znaczenia.

Wyniki badań są dostępne w The Open Psychology Journal.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy