Strona głównaStyl życiaSen a odchudzanie - jak długo musisz odpoczywać, by stracić na wadze

Sen a odchudzanie - jak długo musisz odpoczywać, by stracić na wadze

Długość snu ma istotne znaczenie dla przebiegu odchudzania. Aby móc liczyć na dobre efektu wysiłku utraty na wadze, trzeba się dobrze wysypiać. Przyda ci się dodatkowa godzina snu, by stracić nadmiarowe kilogramy.
Sen a odchudzanie Uczeni z King's College London ustalili, że ludzie, którzy przydają sobie dodatkowej godziny do dotychczasowego czasu przeznaczanego na odpoczynek, dostarczają sobie w ciągu dnia mniej i węglowodanów prostych.

W ramach badań połowa z 42 uczestników uczestniczyła w konsultacjach na temat snu, których celem było wydłużenie dobowego snu o średnio 1,5 godz. Druga połowa zaś stanowiła grupę kontrolną i nie zmieniła nawyków dotyczących dobowego sposobu funkcjonowania.

Każdy uczestnik z grupy głównej otrzymał zestaw spersonalizowanych instrukcji dotyczących poprawy jakości snu i jego wydłużenia. Zalecenia dotyczyły picia napojów z , sposobów odprężania się przed snem, rodzajów posiłku jedzonego przed snem, etc. Przez cały tydzień badani nosili czujniki ruchu i prowadzili pamiętniki opisujące ich schematy snu oraz codzienną .

Aż 86 proc. osób, które otrzymały porady na temat snu, spędzało w łóżku więcej czasu, a połowa z nich spała dłużej - niektórzy o niecałą godzinę, inni o 1,5 godz. Co istotne, osoby sypiające dłużej zmniejszyły ilość jedzonego w ciągu dnia cukru oraz innych węglowodanów. Ich decyzje dietetyczne w ciągu dnia bardziej sprzyjały .

Jak wskazują autorzy, związek pomiędzy zachowaniem ładnej sylwetki czy skutecznością odchudzania a długością snu ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wielu ludzi nie sypia zalecanej ilości godzin na dobę. Z amerykańskich statystyk wynika, że aż jedna osoba na trzy nie sypia nawet siedmiu godzin na dobę.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy