Strona głównaStyl życiaSen jest potrzebny po to, by zapamiętywać i zapominać...

Sen jest potrzebny po to, by zapamiętywać i zapominać...

Sen jest potrzebny, by organizm mógł odpocząć i nabrać sił do kolejnych zadań. Uczeni przekonują też, że dzięki odpoczynkowi jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać przyswojone informacje. To jednak nie wszystko - sen jednocześnie „czyści" mózg i nie chodzi tu jedynie o toksyny, ale o nadmiar wiadomości, który „zaśmieca" ten organ.
Sen jest potrzebny po to, by zapamiętywać i zapominać...  [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Badacze z University of Wisconsin-Madison zidentyfikowane kolejną funkcję - pomaga oczyścić umysł z niepotrzebnych informacji. Naukowcy zaobserwowali, że w ciągu dnia synapsy (tj. połączenia między neuronami) rozszerzają sę, by przyjmować to, co z zewnątrz, natomiast podczas snu kurczą się o prawie 20 proc. Taki mechanizm powoduje reorganizację informacji zdobytych w trakcie dnia, wyrzucenie zbędnych wiadomości i stworzenie przestrzeni dla gromadzenia nowych danych w kolejnym dniu.

W ramach testów przez cztery lata za pomocą mikroskopu elektronicznego 3D monitorowano, co się dzieje wewnątrz mózgu grupy myszy. W szczególności badano 6,920 synaps w korze czuciowej i ruchowej mózgu zwierząt. Okazało się, że po kilku godzinach snu wymiary 80 proc. połączeń neuronalnych zmniejszyły się o około 18 proc. Zmiany te nastąpiły w obydwu obszarach kory mózgowej. Pozostałe 20 proc. synaps, nieco większych, pozostało stabilnych - być może odpowiadają one za trwalsze .

Wydaje się, że to samo zjawisko ma miejsce także w mózgu człowieka. Sen jest więc niezbędny, by móc zapamiętywać kolejne zdarzenia i na nie odpowiednio reagować. To tłumaczyłoby też dlaczego niedobory snu skutkują , w tym właśnie kłopotami z . Przeciążony mózg, który nie ma okazji dobrze odpocząć, nie jest w stanie przyswajać kolejnych danych.

Badania przedstawiono w magazynie Science.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X