Strona głównaStyl życiaSen pomaga zachować stare wspomnienia

Sen pomaga zachować stare wspomnienia

Wiadomo, że sen odgrywa kluczową rolę dla stanu zdrowia: od obniżenia ryzyka otyłości i chorób układu krążenia po poprawę koncentracji i codziennej wydajności. W nowych badaniach przeprowadzonych na University of California San Diego pokazano, że dobry sen może również pomóc w kształceniu ustawicznym.
Sen pomaga zachować stare wspomnienia [fot. Free-Photos from Pixabay]
konsoliduje nowo zakodowane wspomnienia i zapobiega kłopotom z przywróceniem starych wspomnień.

Podczas snu mózg jest bardzo zajęty, ponieważ powtarza to, czego nauczyliśmy się w ciągu dnia. Sen ma wpływ na reorganizację wspomnień i przedstawianie ich w najbardziej efektywny sposób. Okazuje się, że wspomnienia są dynamiczne, tzn. nawet te stare nie są ostateczne, bo sen stale je aktualizuje, wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Podczas odpoczynku prawdopodobnie zarówno stare, jak i nowe wspomnienia są odtwarzane, co zapobiega zapominaniu i zwiększa wydajność procesu , dodają autorzy.

Codziennie uczymy się wielu nowych rzeczy i te wspomnienia ‘konkurują' ze starymi wspomnieniami. Aby zachować wszystkie, potrzeba snu. Przykładowo, kierujesz się na parking, skręcając w lewo na jednym skrzyżowaniu i w prawo na drugim. Następnego dnia jednak dostajesz się na inny parking, wymagający obierania innych kierunków.

Inny przykład, kiedy grasz w , zyskujesz pewną pamięć mięśniową. Gdy następnie uczysz się grać w golfa, musisz umieć poruszać tymi samymi mięśniami w inny sposób. Sen sprawia, że nauka golfa nie wymazuje tego, jak grać w tenisa i umożliwia współistnienie różnych wspomnień w mózgu, wyjaśniają badacze.

Według autorów, wyniki badań mogą doprowadzić do opracowania nowych technik stymulacji podczas snu dla poprawy pamięci i uczenia się. Może to być szczególnie istotne w przypadku osób starszych lub ludzi z trudnościami w uczeniu się. Sen jest zaangażowany w wiele ważnych funkcji mózgu i ciała, a także może mieć kluczowe znaczenie dla umożliwienia tego, co nazywamy ludzką inteligencją, czyli zdolnością do ciągłego uczenia się na podstawie doświadczenia, tworzenia nowej wiedzy i dostosowywania się do zmian otaczającego nas świata, podsumowują badacze.

O badaniach można przeczytać w eLife.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy