Strona głównaPasjeSenior i kot - para idealna? Jak pokonać 4 główne przeszkody

Senior i kot - para idealna? Jak pokonać 4 główne przeszkody

Nie taki kot straszny jak go rysują, a opieka nad nim nie jest trudna, kosztowna i pracochłonna. Obalamy mity i rozwiewamy pojawiające się najczęściej obawy, powstrzymujące osoby starsze przed przygarnięciem kota pod swój dach.
Senior i kot - para idealna? MIT „Nie mam doświadczenia w opiece nad zwierzętami, nie poradzę sobie..."

FAKTY Dobór i umieszczenie w domu tymczasowym kota zawsze poprzedza wnikliwa rozmowa, poznanie i wspólna ocena jego wymagań oraz możliwości opiekuna. Wiele spośród nich nie jest szczególnie wymagających, potrzebuje spokoju i towarzystwa człowieka oraz podstawowych czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych (podanie posiłku, wymiana żwirku w kuwecie, głaskanie, zabawa, rozmowa).

Decydując się na ofiarowanie dachu nad głową zwierzęciu z fundacji, zawsze możesz liczyć na pomoc doświadczonych wolontariuszy, którzy stale pozostają z Tobą w kontakcie i zawsze chętnie udzielą Ci porad, wskazówek lub pomogą rozwiązać ewentualne trudności.

MIT „Nie jestem już taki młody i sprawny by zajmować się zwierzakiem..."

FAKTY Mruczący podopieczni fundacji również mają już swoje lata i dziecięce, pełne energii zabawy za sobą. Nie w głowie im już psoty w postaci skakania po firankach. To często ułożeni i stateczni panowie i damy, którzy najchętniej spędzają dzień, leżąc wygodnie na fotelu lub obserwując swoich opiekunów przy ich codziennych czynnościach w domu. Źle znoszą hałas, przytłaczające towarzystwo małych dzieci czy wielu lokatorów. W pełni wystarczą im ludzkie kolana do leżenia i spokojna, wspólna zabawa wędką lub kłębkiem wełny, która nikogo nie zmęczy, nie czyni szkód w mieszkaniu a zarówno kotu jak i opiekunowi poprawia samopoczucie.

MIT „Mieszkam sam/sama, co będzie z kotem jeżeli zachoruję lub gdzieś wyjadę..."

FAKTY Jeżeli nie możesz liczyć w tym czasie na pomoc ze strony rodziny, sąsiadów czy znajomych, wspólnie z wolontariuszami fundacji poszukamy opiekuna zastępczego dla zwierzaka.

Do czasu adopcji pozostaje on nadal pod ścisłą opieką fundacji.

Koty, które ze względu na swój wiek, stan zdrowia mają , pozostaną z Tobą tak długo, jak długo będziesz mógł się nimi zajmować, przez ten cały czas, jak do tej pory, będzie o nie dbała fundacja. Nie musisz się więc martwić, że w przypadku Twojej niedyspozycji zdrowotnej czy wyjazdu zostanie on sam.

MIT „Utrzymanie zwierzęcia jest kosztowne, nie stać mnie na to..."

FAKTY Będąc opiekunem tymczasowym, możesz liczyć na pomoc instytucji, która zajmuje się kotem. PJaj pracownicy lub wolontariusze podpowiedzą jak właściwie opiekować się zwierzakiem przy niskim nakładzie finansowym, a tam gdzie jest taka potrzeba wspomogą również w kosztach utrzymania (kupując i dostarczając karmę czy żwirek) i kosztach ewentualnego leczenia podopiecznego.

Co możesz zyskać, zostając tymczasowym opiekunem kota?

Przede wszystkim wspaniałego przyjaciela i towarzysza w Twym domu. Takie zwierzęta w sposób szczególny potrafią docenić i okazać wdzięczność za podarowaną im szansę na lepsze życie, za Twoją obecność, kolana do siedzenia i ręce do głaskania.

Obecność zwierzęcia ma zdecydowanie pozytywny wpływ na emocje ludzi, na przeżywanie stresu i samotności.

To nie tylko opieka ale również wspólne przeżywanie radosnych chwil, codziennych czynności, poznawanie się nawzajem, poczucie że jest się dla siebie ważnym i potrzebnym.

To również doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i spotkań towarzyskich z innymi opiekunami czworonogów (czy to rozmów poprzez Internet na forum, portalach pro-zwierzęcych czy tez spotkań w miłym gronie miłośników zwierząt).

Czy już Cię trochę zachęciliśmy?

Jeśli tak, zapraszamy do kontaktu z nami. We Wrocławiu prowadzona jest akcja dla "nieadoptowalnych" kotów. Senior.pl patronuje tej akcji. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu pod adresem e-mailowym lub telefonicznie +48501233035. Zachęcamy też do propagowania akcji wśród bliskich i znajomych (również internetowych). Im więcej osób dowie sie o niej, tym większa szansa na dom dla zwierząt i dozgonną przyjaźń dla ludzi.

Jeśli nadal masz wątpliwości, wahasz się, chciałbyś więcej się dowiedzieć i zadać pytania - również zapraszamy do kontaktu, postaramy się wszystko wyjaśnić. Akcja na razie prowadzona jest we Wrocławiu, ale w razie potrzeby skontaktujemy osoby chętne z innymi organizacjami z całej Polski. Wszędzie są zwierzęta, które niekiedy bardzo długo czekają już na swojego człowieka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć