Strona głównaStyl życiaSeniorowerowy Weekend - udana pierwsza edycja, bezpieczniejsi seniorzy

Seniorowerowy Weekend - udana pierwsza edycja, bezpieczniejsi seniorzy

Zakończyła się pierwsza edycja programu poświęcony bezpieczeństwu seniorów - rowerzystów. Wczoraj odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach akcji „Seniorowerowy Weekend”.
Seniorowerowy Weekend - udana pierwsza edycja, bezpieczniejsi seniorzy [fot. www.krbrd.gov.pl] „Statystyki wypadków drogowych pokazują, że największa grupa ofiar wśród rowerzystów to seniorzy. Bezpośrednie dotarcie do tej grupy było celem akcji, co zostało docenione przez seniorów, którzy licznie i aktywnie wzięli w niej udział” – podkreślał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas finału akcji „SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo Seniorów”, który odbył się 22 i 23 października 2016 r. w Kluczach i Chechle w województwie małopolskim.

Akcja edukacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, adresowana do najstarszych rowerzystów, była pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Przez pięć kolejnych weekendów organizatorzy odwiedzili dziesięć miejscowości, w których, według policyjnych statystyk, najczęściej dochodziło do wypadków z udziałem seniorów na .

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Oprócz bezpośrednich spotkań ze , podczas których eksperci przypominali najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, organizatorzy zadbali o bezpłatne badania wzroku seniorów, a także uruchomili mobilne warsztaty rowerowe, w których każdy zainteresowany mógł poddać swój rower przeglądowi i skorzystać z bezpłatnego usunięcia usterek przez wykwalifikowanego mechanika.

W województwach łódzkim, śląskim, mazowieckim, lubelskim i małopolskim akcja dotarła bezpośrednio do ponad 5000 seniorów, naprawiono łącznie 450 rowerów, zbadano wzrok 143 starszym rowerzystom i rozdano niemal 2000 odblasków. Przez pięć weekendów seniorzy-rowerzyści z całej Polski brali też udział w konkursach sprawdzających ich wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne.

Do przeprowadzenia pierwszej tego typu bezpośredniej akcji edukacyjnej aktywnie włączyły się lokalne ośrodki WORD, komendy Policji, Straży Pożarnej i parafie. Minister Andrzej Adamczyk w podsumowaniu akcji zapowiedział, że akcja „” będzie kontynuowana w maju przyszłego roku.

Senor.pl był medialnym patronem akcji.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy