Strona głównaStyl życiaSeniorzy bezpieczniejsi na rowerach

Seniorzy bezpieczniejsi na rowerach

Rower, który ostatnio stał się modnym środkiem lokomocji, dla wielu osób starszych jest po prostu sposobem na codzienne poruszanie się po drogach. O seniorach, rowerach i bezpieczeństwie w ruchu drogowym rozmawiamy z Konradem Romikiem, sekretarzem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD).
Czym zajmuje się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego?

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest międzyresortowym organem pomocniczym Rady Ministrów. Podejmuje ona szereg działań związanych z poprawą ruchu drogowego. Działa ona w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i podejmuje szereg działań mających na celu promowanie kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach wśród wszystkich użytkowników dróg, w tym również rowerzystów. Głównym założeniem prowadzonych działań jest wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze. Efektem tych działań ma być obniżenie liczby wypadków drogowych, a dzięki temu - zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych. Działania te prowadzone są zgodnie z założeniami wieloletniego krajowego programu poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce - Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

Po raz pierwszy w Polsce Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizuje akcję informacyjno - edukacyjną skierowaną do rowerzystów po 60 roku życia pod hasłem SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo Seniorów. Proszę przybliżyć jej ideę i powiedzieć nam skąd pomysł na organizację takiej akcji akurat dla tych uczestników ruchu drogowego?

Akcja informacyjno - edukacyjna , którą właśnie inaugurujemy w województwie łódzkim, ma na celu kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań oraz uświadomienie rowerzystom powyżej 60 roku życia jako niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jak m.in. zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prawidłowo poruszać się po drodze, na jakie zagrożenia szczególnie zwracać uwagę, jak i kiedy stosować elementy odblaskowe po zmroku. Przeprowadzenie tej akcji ma również na celu budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne, a także uczenie właściwych postaw i zachowań zmierzających do wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń najczęściej dotykających rowerzystów powyżej 60 roku życia. Nadrzędnym celem tej akcji jest doprowadzenie do zmiany nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego, a w efekcie zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych tych zdarzeń.

Grupą docelową przedmiotowej akcji są - osoby powyżej 60 roku życia. Dokonując analizy wieku ofiar i sprawców wypadków drogowych - rowerzystów zaobserwowaliśmy, że największe zagrożenie powodują seniorzy, którzy jednocześnie są grupą najbardziej poszkodowaną na skutek tych zdarzeń. Z danych Policji za 2015 r. wynika, że rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 447 wypadków, w których zginęło 78 osób, a 382 zostały ranne. W prawie co szóstym takim wypadku zginął człowiek. W stosunku do ubiegłego roku liczba wypadków i ich ofiar spowodowanych przez rowerzystów powyżej 60 roku życia zmalała, jednak według statystyk policyjnych w tej grupie wiekowej jest najwyższy wskaźnik wypadkowości.

Czy SenioRrowerowy Weekend, Bezpieczeństwo seniorów to akcja ogólnopolska? Gdzie i kiedy możemy się spotkać?

W czasie pięciu kolejnych weekendów (sobota i niedziela) od 24 września do 23 października br. na terenie 5 województw: łódzkiego, śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego i małopolskiego odbędzie się 10 wydarzeń - taką formę będzie miała na nasza akcja. Dokładny harmonogram jest następujący: 24-25 września br. woj. łódzkie - Radomsko Miejski Dom Kultury (sobota) i parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu (niedziela); 1 - 2 października br. woj. śląskie - Piekary Śląskie Dom Kultury „Andaluzja" (sobota) i parafia Św. Jacka w Gliwicach (niedziela); 8 - 9 października br. woj. mazowieckie - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mińsku Mazowieckim (sobota) i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie (niedziela); 15-16 października br. woj. lubelskie - Miejski Ośrodek Kultury w Rykach (sobota) i parafia Św. Jozefata Biskupa i Męczennika Rejowiec Osada (niedziela) oraz 22-23 października br. woj. małopolskie - Gminny Ośrodek Kultury Klucze (sobota) i parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:01:45, 30-09-2016 ~gość: 89.70.105.xxx

    Coraz więcej widze staruszków na rowerach, ubranych w strój rowerzysty i z kaskiem, to bardzo dobrze, bo niektórzy wyglądają lepiej niż moi koledzy w wieku 40 lat Sam poszedłem do media expert na wyprzedaż i kupiłem rower, co prawda zostało 2 miesiące jazdy, ale będzie na przyszy sezon. Wziąłem przykład ze staruszków, bo sam chciałbym się tak zestarzeć.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć