Strona głównaStyl życiaSeniorzy cechują się większą hojnością i życzliwością niż ludzie modzi

Seniorzy cechują się większą hojnością i życzliwością niż ludzie modzi

Z wiekiem ludzie stają się bardziej hojni. Przynajmniej jeśli chodzi o gotowość do pomocy nieznajomym, mówią naukowcy z National University of Singapore (NUS).
Seniorzy cechują się większą hojnością i życzliwością niż ludzie modzi [fot. truthseeker08 from Pixabay]
Starsi traktują swoich krewnych i przyjaciół tak samo jak osoby młodsze, ale przekazują więcej więcej pieniędzy nieznajomym niż młodsi, nawet jeśli ich hojność nie jest odwzajemniana.

Wraz z wiekiem ludzie są bardziej skłonni do udziału w akcjach charytatywnych, zwracają większą uwagę na kwestie ekologiczne i są mniej zainteresowani wzbogacaniem się. Teraz singapurscy uczeni, jak społeczne z innymi wpływają na ilość darowizn przekazywanych przez starszych i młodszych.

Uczeni wzięli pod uwagę dyskontowanie społeczne, aby ilościowo określić hojność. Dyskontowanie określa zasadę, że ludzie traktują tych, z którymi są bliżej, lepiej niż tych, których znają słabiej i znacznie lepiej niż zupełnie obcych. Uczestnicy ocenili, jak blisko byli z ludźmi w swoim środowisku społecznym i ile pieniędzy przekazaliby różnym osobom. Naukowcy obliczyli, jaką kwotę uczestnicy są skłonni przekazać innym, biorąc pod uwagę bliskość społeczną.
W psychologii motywacja do zwiększania dobra jest znana jako motywacja „przekraczająca ego". W naszej wcześniejszej pracy ustaliliśmy, że wzmocnienie tej motywacji następuje po zwiększeniu ilości oksytocyny, hormonu związanego z i zaufaniem. Teraz odkryliśmy podobny wzorzec u starszych osób, tak jakby seniorzy otrzymywali oksytocynę, aby zwiększyła się ich hojność. Sądzimy, że związane z wiekiem zmiany na poziomie neurobiologicznym mogą odpowiadać za tę modyfikację w sferze hojności - wyjaśnia dr Narun Pornpattananangkul, współautor badań.
Wyniki pokazały, że zarówno młodsi, jak i starsi dorośli są równie hojni dla bliskich im osób, takich jak członkowie rodziny czy przyjaciele. Jednak seniorzy są hojniejsi dla zupełnie obcych i poziom hojności starszych nie zmniejsza się tak szybko, jak ludzi młodszych. Co więcej, seniorzy są bardziej skłonni do przekazania nieznajomym tego, co mają, nawet jeśli ich hojność nie zostanie odwzajemniona.
Nasze odkrycia (...) pozwalają zrozumieć, dlaczego seniorzy oni bardziej skłonni do do nieznajomych. Zapewnienie ludziom starszym większych możliwości pomagania innym jest nie tylko korzystne dla społeczeństwa, ale może być też dobrodziejstwem dla ich dobrego samopoczucia - ocenia prof. Yu Rongjun z NUS.

O badaniach napisano w Journals of Gerontology: Psychological Sciences.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy