Strona głównaStyl życiaSeniorzy chcą posiadać. Starsi są mniej hojni?

Seniorzy chcą posiadać. Starsi są mniej hojni?

Osoby po pięćdziesiątce rzadziej decydują się na oddanie rzeczy, których nie potrzebują. Psycholodzy sądzą, że seniorzy stają się mniej fizycznie i psychicznie zdolni do donacji.
Seniorzy chcą posiadać. Starsi są mniej hojni? [©  trekandphoto - Fotolia.com] Zbierane przez całe życie rzeczy i pamiątki prawdopodobnie dają osobom starszym pewien komfort, ale jednocześnie mogą stać się bardziej uciążliwe wraz z wiekiem, mówią amerykańscy naukowcy.

Z jednej strony wielość rzeczy może zwiększać psychiczny komfort, ale i stanowi przeszkodę w poruszaniu się, funkcjonowaniu w mniejszym mieszkaniu.

Uczeni z Kansas University w Lawrence zebrali dane dotyczące nastawienia osób ludzi po pięćdziesiątce do zagadnienia posiadania. Zdrowotne, społeczne i ekonomiczne informacje zbierano od 1992 roku.

22 tysiące osób wypełniło ponad 2 tysiące ankiet, które zawierały pytania dotyczące nastawienia do tego, co się posiada. Pytano m. in. o częstość porządkowania trzymanych rzeczy, zmniejszania ich liczby, ich sprzedaży lub oddawania przyjaciołom, rodzinie, bądź .

Z danych wynika, że wśród osób powyżej 70 lat około 30 proc. nie oddali żadnej niepotrzebnej rzeczy w ciągu ostatniego roku. 80 proc. osób z tej samej grupy wiekowej przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy niczego też nie sprzedali.

Jednocześnie ponad pięćdziesiąt proc. respondentów w każdym wieku przyznało, że ich zdaniem posiadają zbyt wiele rzeczy. Przykładowo, 56 proc. osób w wieku 50 - 59 lat i 62 proc. ludzi w wieku 70 - 79 lat zadeklarowało, że mają więcej rzeczy niż potrzebują.

Dlaczego starsi niechętnie pozbywają się rzeczy? Eksperci sądzą, że niektóre osoby wcześniej pozbywały się nadmiaru rzeczy, np. przed przeprowadzką do nowego domu, więc nie czuję presji, aby zrobić to później. Możliwe jest również, że wraz z wiekiem, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, fizycznie trudniejsze staje się dla niektórych organizowanie „rozdawnictwa" niepotrzebnych przedmiotów. Co więcej, poza logistyką, rolę odgrywają tu emocje związane z perspektywą rozstania z przedmiotami dotyczącymi i miłych wspomnień starszych ludzi.

Wyniki badań opublikowano w Journals of Gerontology: Series B.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy