Strona głównaStyl życiaSeniorzy jeżdżą bezpieczniej, ale najczęściej giną w wypadkach

Seniorzy jeżdżą bezpieczniej, ale najczęściej giną w wypadkach

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku najwięcej wypadków drogowych. Najrzadziej wypadki powodują seniorzy. Niestety starsi ludzie najczęściej też giną w wypadkach.
Seniorzy jeżdżą bezpieczniej, ale najczęściej giną w wypadkach [Fot. Female photographer - Fotolia.com] Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2017 r. odnotowano w Polsce 32 760 , czyli o 2,7% mniej niż w roku poprzednim. I choć spadek liczby sprawców zdarzeń dotyczył każdej grupy wiekowej, to najwięcej wypadków spowodowali młodzi kierowcy, od 18 do 24 roku życia. Najmniej liczną grupą sprawców były osoby w grupie wiekowej 60+. Taki stan przekłada się również na stawki OC. Najwięcej wciąż płacą młodzi kierowcy. Najmniej, ci najbardziej doświadczeni – wynika z danych rankomat.pl.

W 2017 r. w grupie wiekowej 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Młodzi kierowcy byli sprawcami 5 550 wypadków, w których zginęło 468 osób, a 7 272 zostało rannych.

Wiek ofiar wypadków drogowych

Wśród wszystkich poszkodowanych w wypadkach drogowych osób, najwięcej miało co najmniej 60 lat. Najliczniejszą grupą rannych były natomiast osoby między 25. a 39. rokiem życia. Biorąc jednak pod uwagę liczbę ofiar na 1 mln populacji, najwięcej poszkodowanych odnotowano w grupie wiekowej 18-24 lata.

Wśród wszystkich ofiar wypadków drogowych największy odsetek stanowili kierowcy i pasażerowie samochodów osobowych – aż 54,4%. Dużą grupą byli także piesi - 20% wszystkich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych osób.

Przyczyny wypadków drogowych

Głównymi przyczynami było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Rzadziej do wypadków dochodziło z powodu np. nieprawidłowego wyprzedzania.

Liczba wypadków a cena OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie analizują statystyki policyjne, dzięki czemu posiadają wiedzę na temat rodzaju, miejsca i profilu sprawców wypadków. A tych od lat najwięcej powodują najmłodsi kierowcy. Między innymi z tego powodu ubezpieczyciele oferują im najwyższe ceny OC. Średnia składka dla kierowców w grupie wiekowej 18-24 lata wyniosła w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. aż 2008 zł, czyli 1285 zł od średniej składki w kraju – wynika z danych rankomat.pl.

Najmniej za OC płacą najbardziej doświadczeni kierowcy, po 60. roku życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy