Strona głównaStyl życiaSeniorzy są zdrowsi emocjonalnie niż ludzie młodsi

Seniorzy są zdrowsi emocjonalnie niż ludzie młodsi

Stereotyp zrzędliwych starszych ludzi powinien zostać obalony. Badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University wykazało, że osoby starsze są ogólnie bardziej stabilne emocjonalnie i lepiej potrafią oprzeć się pokusom w codziennym życiu.
Seniorzy są zdrowsi emocjonalnie niż ludzie młodsi
W testach wzięła udział ponad setka osób w wieku 20 - 80 lat. Psycholodzy dzwonili do nich trzy razy dziennie przez dziesięć dni, prosząc o określenie poziomu każdego z ośmiu stanów emocjonalnych, w tym zadowolenia, entuzjazmu, i ospałości. Pytano ich również, czy w danej chwili czegoś pragną, w tym: zjedzenia czegoś, wypicia , zapalenia papierosa, skorzystania z mediów społecznościowych, zrobienia zakupów, porozmawiania z kimś, uprawiania , przespania się czy popracowania. Można było zgłosić do trzech „pragnień" naraz.

Każdy uczestnik został również oceniony za pośrednictwem standardowej miary „ogólnej satysfakcji z życia", która określa ogólne samopoczucie, niezależnie od chwilowych nastrojów.

Psycholodzy chcieli sprawdzić, jak pozytywne lub negatywne uczucia i umiejętność opierania się pokusom mogą się zmieniać wraz z wiekiem. Jak się okazało, seniorzy byli bardziej stabilni i „mniej zmienni w swoich emocjach. Wiek był istotniejszym wskaźnikiem zdolności przeciwstawienia się pokusie niż jakikolwiek stan emocjonalny.

Jak mówią autorzy, cele danej osoby zmieniają się wraz z wiekiem. Osoba starsza nierzadko jest bardziej zorientowana na teraźniejszość i każdego dnia starać się maksymalizować dobre samopoczucie. Po prostu chce się czuć jak najlepiej, oceniają psycholodzy.
Zdrowie emocjonalne i regulowanie poziomów poprawiają się wraz z wiekiem - mówi Daisy Burr z Duke University.
Odkryto też, że seniorzy lepiej regulują swoje stany emocjonalne, gdy mają wolny wybór i mogą robić, co im się podoba. Ustalono też, że ludzie doświadczający negatywnych emocji słabiej opierają się zachciankom. Młodsi uczestnicy badania, którzy mieli wyższy poziom zadowolenia z życia, byli w stanie lepiej opierać się pragnieniom. Ogólnie rzecz ujmując jednak to starsi najlepiej przeciwstawiali się pokusom, bez względu na swój stan emocjonalny.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy