Strona głównaStyl życiaSeniorzy w przestrzeni miejskiej

Seniorzy w przestrzeni miejskiej

Miejska przestrzeń dla seniorów: przyjazna czy niekoniecznie? Pytanie to stanowiło kluczową kwestię, wokół której toczyły się burzliwe rozmowy w trakcie warsztatu „Starsze miasta” i debaty „Miasta przyjazne starzeniu się”, zorganizowanych w poniedziałek 15 grudnia przez Magazyn Miasta, Fundację Res Publica, Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Głos Seniora oraz Wrocławskie Centrum Seniora.
Seniorzy w przestrzeni miejskiej [fot. Wrocławskie Centum Seniora] Dyskusje na temat seniorów w miastach województwa dolnośląskiego rozpoczęły się warsztatem, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, z udziałem sporej grupy przedstawicieli środowisk senioralnych oraz kilku reprezentantów młodego pokolenia. Podczas tego trzygodzinnego spotkania, prowadzonego przez Martę Żakowską, redaktorkę naczelną Magazynu Miasta oraz Ewę Rapacz, liderkę wrocławskiej grupy o-CAL-eni, uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji i danych statystycznych, związanych ze starzeniem się, zarówno badania GUS z 2012 roku, jak i wizję Unii Europejskiej dotyczącą 2060 roku, w którym polskie społeczeństwo będzie jednym z najstarszych na świecie. Zaprezentowano również również publikację „Miasta przyjazne starzeniu: Przewodnik”, pierwszą edycję książki w języku polskim, wydaną przez Magazyn Miasta i Res Publicę. Przewodnik jest bezpłatny i dostępny do pobrania na publica.pl.

W trakcie warsztatu przedstawiona została metodologia pracy nad miastami przyjaznymi starzeniu Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, która wyróżniła osiem obszarów – założeń miast przyjaznych seniorom: transport, przestrzenie publiczne i budynki, mieszkalnictwo, szacunek i , partycypacja, zatrudnienie + wolontariat, komunikacja oraz wsparcie społeczności i opieka zdrowotna. Sfery te stanowiły podstawę pracy uczestników podzielonych na zespoły, w ramach których, w oparciu o otrzymaną wiedzę i materiały szkoleniowe, miała miejsce diagnoza sytuacji Wrocławia w kontekście rzeczywistego stanu miasta w danym obszarze. Wyniki pracy warsztatowej, prezentowane na forum, ujawniły, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby seniorom żyło się lepiej. Jednocześnie uczestnicy warsztatów stwierdzili, że jest miastem przyjaznym seniorom. Pani Ewa Rapacz zwróciła uwagę między innymi na ilość wydarzeń kulturalnych, sportowych i prozdrowotnych, jakie oferowane są we Wrocławiu dla seniorów, a także na aktywne wrocławskie grupy senioralne, które w przestrzeni publicznej istnieją, działają i wciąż animują kolejne osoby. Wszystko to świadczy o tym, że we Wrocławiu przemiany na rzecz lepszego życia seniorów mają miejsce już od kilku lat i wciąż postępują. Tym optymistycznym wnioskiem i pozytywną energią spotkanie dobiegło końca.

Kontynuację warsztatu stanowiła wieczorna debata, która odbyła się w jednej z nowoczesnych sal budynku Akademii Sztuk Pięknych, przy ul. Traugutta. Część panelową poprowadziła Marta Żakowska. W gronie zaproszonych panelistów znaleźli się: doktor Walentyna Wnuk, Doradca UM Wrocławia ds. Seniorów, Tomasz Bojęć, architekt i aktywista miejskiego think-tanku BLOKBLOG oraz Jakub Zasada, redaktor naczelny Magazynu Kabel. Omawiany był dostęp Wrocławian do kultury, urbanistyka miasta, mieszkalnictwo, stan edukacji, zarówno do, jak i w starości. Wnioski nie zawsze napawały optymizmem. Dyskusja zaproszonych gości i uczestników była niezwykle żywa. Jako palące problemy zgłaszano przede wszystkim bariery architektoniczne i dostęp do opieki medycznej.

Paneliści uznali, że Wrocław ma swój dorobek i ma się czym pochwalić w zakresie poprawy jakości życia osób starszych. Podkreślono również, że proces zmian we Wrocławiu, w wymienionych wcześniej ośmiu obszarach życia, jest i zmierza we właściwym kierunku, jednak wymaga zmian świadomości społecznej (wszyscy się starzejemy), współpracy międzyśrodowiskowej, opartej na wsparciu i bezpośrednim dialogu oraz połączenia sił i strategii różnych instytucji, organizacji. Wszelkie zgłoszone pomysły i działania uznano za priorytetowe, tym bardziej, że, jak wynika z przybliżonej przez prowadzącą prognozy demograficznej, Polacy zajmują trzecie miejsce na liście najstarszych społeczeństw Unii Europejskiej, a Wrocław - jeden z najstarszych regionów Polski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy