Strona głównaStyl życiaSeniorzy: życie wbrew stereotypom ich dzieci

Seniorzy: życie wbrew stereotypom ich dzieci

Bujany fotel, ogródek i wnuki? Jeśli tak sobie wyobrażamy wymarzoną przez naszych rodziców emeryturę, to jesteśmy w błędzie, bo z perspektywy współczesnych polskich seniorów wygląda to zgoła odmiennie. Te zmiany uwidaczniają się najmocniej, kiedy odpowiedzi seniorów zostaną zestawione z odpowiedziami na te same pytania zadane pokoleniu ich dorosłych dzieci. O ile czterdziestolatkowie wciąż trwają w tradycyjnych wyobrażeniach o spokojnej starości, to sami seniorzy udowadniają, że ich aspiracje i plany na najbliższe lata, to coś więcej niż wspomniany wygodny fotel, kapcie i pielenie grządek.
Seniorzy: życie wbrew stereotypom ich dzieci [© ruslimonchyk - Fotolia.com] Seniorzy, którzy wchodzą w tzw. „trzeci wiek”, czyli osoby w wieku 65+ mają przed sobą jeszcze wiele lat życia, a przede wszystkim nie czują się jeszcze starzy. To zasadnicza różnica w stosunku do naszych utrwalonych wyobrażeń o roli babć i dziadków. Do niedawna wiek senioralny oznaczał życie bieżącą chwilą, w krótkiej perspektywie i bez planów na przyszłość. Obecni seniorzy mają przed sobą, perspektywę co najmniej 20 lat życia. Dla wielu emerytura jest pierwszym okresem, kiedy będąc w stabilnej sytuacji materialnej, mogą skupić się na sobie i swoich planach. Pewien kłopot polega tylko na tym, że reszta społeczeństwa, w tym ich własne dorosłe dzieci, nie dostrzega ogromu zmian, jakie zachodzą w sferze aspiracji i potrzeb coraz nowocześniejszych seniorów. Prawda jest też taka, że i sami seniorzy nie są wolni od wyobrażeń co do swoich zobowiązań wobec dzieci.

Stereotyp nr 1. Dziadkowie są najszczęśliwsi, zajmując się wnukami

Dorosłe dzieci są przekonane, że dla ich rodziców największą przyjemnością na emeryturze, jest czas spędzany z . Tak sądzi 24,4% dzieci seniorów, dzięki czemu opieka nad wnukami uplasowała się na pierwszym miejscu wśród najprzyjemniejszych aspektów życia na emeryturze wymienianych przez młodsze pokolenie. A co na to sami seniorzy? Wnuki owszem kochają i czas z nimi spędzony jest dla nich ważny, ale spontanicznie na pytanie, co lubią w swoim życiu seniora, opiekę nad wnukami wymieniło tylko 12,4% seniorów, czyli… o połowę mniej od swoich dzieci! Co zatem lubią bardziej? Przede wszystkim cenią sobie wolny czas (14,8%), lekturę (12,8%) czy realizację własnych zainteresowań (9,2%).

Stereotyp nr 2. Emerytura to nuda i bezczynność

Okazuje się, że seniorzy nie obawiają się nadmiaru wolnego czasu i nudy tak bardzo, jak się ich dzieciom wydaje. Dzieci dwa razy częściej wskazywały ten aspekt emerytury, jako jej istotny mankament. Co zatem seniorzy zamierzają robić na emeryturze? Rozwijać się! Na hasło „na emeryturze chciałabym/chciałbym nadal się rozwijać” zdecydowanie „tak” odpowiedziało blisko 40% seniorów. O takiej potrzebie seniorów i to tak mocno zaakcentowanej wiedziało niespełna 20% ich dzieci. Wygląda na to, że nie doceniamy pokolenia 65+. Najwyraźniej seniorzy wcale nie mają zamiaru popaść w „stereotypową” bezczynność, czy żyć jedynie życiem swoich dzieci i wnuków. Pojęcie „rozwijać się” jest bardzo pojemne. Może oznaczać studia na , podróżowanie, zawieranie nowych znajomości, wspólne wyjścia do kina i teatru oraz inne, mniej typowe i do tej pory niezrealizowane pasje. W każdym przypadku oznacza to jednak, że chcieliby przede wszystkim zrobić coś dla siebie samych.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:10:10, 17-03-2017 jacek001

    Stereotypy seniora to temat, który mnie interesuje i wręcz bulwersuje. Na swoim blogu podsumowałem to tak: "pojawia się obraz osoby niezbyt żwawej fizycznie i psychicznie, marnie ubranej, funkcjonującej na uboczu „mainstreamu”. Stereotypowy senior może pójść potańczyć, ale ruchy ma zabawne i niezbyt skoordynowane. Seksu to już dawno nie uprawia, co najwyżej może wybrać się do kina albo najlepiej niech zajmie się wnukami." Na przekór stereotypom staram się pokazać jak żyć pełnią życia i czerpać z niego radość oraz w jaki sposób okres emerytury może stać się piękniejszą częścią naszego życia. Zapraszam do poczytania: https://seniorita.blog/2017/02/04/stereotyp-seniora/
    ... zobacz więcej
  • 12:56:44, 25-03-2017 weronika1

    Jacku

    Popieram Twój stosunek do życia w wieku 50+. Odwiedziłam Twój blog i cieszę się, że jest nas "żywotnych seniorów" coraz więcej. Nie godzę się na traktowanie nas jako mniej użytecznych. Na stygmatyzowanie reaguję stanowczo "NIE". Do Twoich sposobów na pogodne życie dodam, że mnie pomaga jeszcze medytacja, również ćwiczenia i akupresura rąk i nóg, ponieważ na kończynach znajdują się najważniejsze receptory meridianów (kanałów energii) > (mapa stóp w Google). Wystarczy uciskać odpowiedni receptor. Ostatnio włączyłam spacery. Zamiast jeździć tramwajem, idę parę przystanków pieszo. Mija pięć lat od kiedy przeszłam na wegetarianizm i przestałam korzystać z przychodni lekarskiej. Czuję się lepiej niż 15 lat wstecz. Skorzystam jeszcze z Twojego sposobu na poprawienie pamięci witaminą B3 - dziękuję za podpowiedź.
    Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy