Strona głównaStyl życiaSezon świąteczny to wyższy stres - naucz się nim zarządzać

Sezon świąteczny to wyższy stres - naucz się nim zarządzać

Sezon bożonarodzeniowy może być niezwykły dzięki pięknym iluminacjom, wszechobecnym ozdobom, rodzinnym spotkaniom i świątecznym przyjęciom. Równocześnie jednak to jeden z najbardziej stresujących okresów w roku.
Sezon świąteczny to wyższy stres - naucz się nim zarządzać
Denerwujemy się ze względu na wysokie wydatki, wymagające przygotowania, tłok i korki. Pojawia się również wiele okazji do nieporozumień z bliskimi. Warto nauczyć się zarządzać świątecznym stresem.

Sezon świąteczny wiąże się wyższym , rozdrażnieniem i niepokojem, dlatego tym ważniejsze jest ich rozpoznanie i minimalizowanie, wyjaśnia prof. psychologii Cinnamon Stetler.

Prof. Stetler wskazuje, jak sobie radzić:

Miej realistyczne oczekiwania

Święta same w sobie nie zmienią ludzi i rodzinnych. Nie należy oczekiwać, że tym razem będzie inaczej niż zwykle, jeśli nie ma ku temu obiektywnych przesłanek. Pierwszym krokiem do braku rozczarowań jest wyobrażenie sobie, jak wyglądałoby dane wydarzenie, gdyby przebiegło dobrze i zastanowienie się nad tym, co można poprawić, by jego przebieg był taki, jak chcemy. Trzeba równocześnie pamiętać jednak, że nie da się kontrolować zachowania innych ludzi, więc jeśli stres ma związek z określonymi relacjami, pewnych spotkań po prostu trzeba unikać.

Nie przesadź z hołdowaniem tradycji

Przyjemnie jest kontynuować rodzinne tradycje spędzania Świąt, ale nie powinno to oznaczać napiętego grafiku, bo straci się wszelką radość, z jaką takie działanie należy wiązać. Zastanów się, dlaczego ta tradycja jest dla ciebie tak ważna i co w niej ma sens. Sprawdź, czy istnieje sposób na dostosowanie jej do danych okoliczności, np. czasu i finansów, jakimi dysponujesz.

Ostrożnie z prezentami

Komercjalizacja Świąt przybrała niebotyczne rozmiary i łatwo dać się w nią „wciągnąć". Niemniej, kupowanie wielu prezentów, szczególnie tych, na które cię nie stać, nie przyniesie radości, zwłaszcza gdy trzeba będzie zacząć spłacać zaciągnięte pożyczki. Lepiej, zamiast kupować kilka prezentów, wybrać jeden lub dwa, które będą miały istotne znaczenie dla obdarowanego. Rzeczy materialne mogą przynieść krótkotrwałe , trwalsze pochodzi ze zrobienia czegoś dla innych i docenienie tego, co się ma.

Najważniejsze są wspomnienia

To, co ma znaczenie, to wysiłek włożony w przygotowanie posiłku czy zakup prezentu, a nie samo danie czy prezent właśnie. Za kilka miesięcy właśnie zapamiętane zostaną szczególnie emocje towarzyszące spotkaniom, posiłkom, rozdawaniu prezentów...

Zdbaj o siebie

Nie próbuj robić więcej niż możesz. Wysypiaj się, stosuj zdrową dietę i ćwicz. Każdego dnia znajdź trochę czasu dla siebie. Staraj się zachować jak najwięcej pozaświątecznej rutyny.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy