Strona głównaStyl życiaSiedzący tryb życia odpowiada za 4 proc. śmierci

Siedzący tryb życia odpowiada za 4 proc. śmierci

Tak powszechny obecnie siedzący tryb życia odpowiada za kilka procent wszystkich zgonów.
Siedzący tryb życia odpowiada za 4 proc. śmierci [Fot. tam - Fotolia.com] Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a to ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Długie siedzenie jest szkodliwe nie tylko dlatego, że ułatwia niekontrolowane przybieranie na wadze i zmniejsza sprawność, ale wręcz może być śmiertelne.

Brazylijskie analizy potwierdzają, że spędzanie średnio pięciu godzin dziennie w pozycji siedzącej znacznie zwiększa ryzyko różnorodnych problemów, takich jak i . Może też zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badacze z Uniwersytetu w Sao Paulo przeanalizowali dane zbierane przez niemal dekadę w 54 różnych krajach. Ustalili, że ponad 60 proc. ludzi spędza więcej niż trzy godziny dziennie na siedząco. Średnio w takiej pozycji pozostają niemal 5 godzin. Uczeni odkryli również, że sedentaryzm jest odpowiedzialny za 3,8 proc. zgonów, co oznacza, że powoduje śmierć około 433 tysięcy ludzi rocznie.

Uczeni obliczyli, że największa ilość zgonów w wyniku dotyczy regionów Zachodniego Pacyfiku. Na drugim miejscu uplasowała się Europa, a za nią Ameryka Północna.

Zdaniem uczonych ryzyko śmiertelności może spaść o 2,3 proc , jeśli skróci się czas pozostawania w pozycji siedzącej o około dwie godziny, czyli niemal o połowę średniego czasu spędzanego na krześle czy w fotelu. Jednak - jak zaznaczają badacze - każde ograniczenie sedentaryzmu zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych.

O badaniach napisano w magazynie American Journal of Preventive Medicine.

Źródło:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy